Posekat trávu je pro města i obce finančně náročné. Jen v Klatovech zaplatí město za údržbu zeleně více než tři a půl milionu korun ročně.

„Během roku se tráva a zelené plochy musí posekat minimálně pětkrát. Udržujeme 72 hektarů travnatých ploch a jedno posekání nás přijde průměrně na 720 tisíc korun,“ říká vedoucí městské zeleně Technických služeb v Klatovech Peter Pošefka.

„V asi patnácti obcích údržbu zeleně pro nás zajišťují za úplatu sbory dobrovolných hasičů,“ dodal Pošefka.

V Sušici se udržuje 36 hektarů městské zeleně. „Některé trávníky se sečou desetkrát za rok, jiné třeba dvakrát. Přesto nás údržba zeleně v období od dubna do října přijde na 1 až 1,5 milionu korun,“ popisuje situaci v Sušici ředitel Sušických lesů a služeb Václav Toman.

„Na sekání vždy vyšleme zhruba pět našich zaměstnanců, kteří obsluhují stroje a k nim dáváme dle potřeby 3 až 10 brigádníků, které využíváme od úřadu práce,“ dodal Toman.

Děšť a teplé počasí travnatým porostům přeje a také přidělává starosti představitelům malých obcí.

„Nemáme na to, abychom si najímali firmy, které by pro nás sekání trávy zajišťovaly. Raději necháme vydělat místní občany. Na sekání trávy najímáme tedy brigádníky. Měsíčně nás údržba zeleně v sezóně vyjde kompletně na 4 až 5 tisíc korun,“ informoval starosta obce Čiháň Josef Srb.

Křovinořez, traktůrek a další techniku si pořídila také obec Velké Hydčice. I zde si sekání trávy zajišťují sami občané.

„Uvažovali jsme o tom, že bychom si koupili sekačku na vysílačku za 350 tisíc korun. Ušetřilo by to lidi i čas. Tato částkaje však příliš vysoká a naše obec nemůže rozhazovat. Peníze potřebujeme na jiné věci. Oslovila nás i soukromá firma, která nabízela sekání trávy. Přiznám se, že ty ceny nebyly nikterak přemrštěné,“ informoval starosta Velkých Hydčic Jaroslav Portášik.