Jedním případem se koncem minulého týdne zabýval klatovský soud, další, při němž byla obětí zvrhlých choutek teprve 11letá dívka, k němu teprve míří.

Policie ale tvrdí, že situace zdaleka není vážná. „K jednotlivým případům se nemohu vyjadřovat, neboť to zakazuje zákon,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Ta se domnívá, že informovanost větších dětí o nebezpečí je poměrně dobrá, zároveň ale připustila, že u malých školáků může být problém v tom, že nevědí, že jim někdo dělá něco zakázaného. „Podle našich zkušeností si děti do 11, 12 let dokonce myslí, že to je normální,“ doplnila Ladmanová.

Jedním z nejotřesnějších případů posledních měsíců na Klatovsku je zneužití teprve 11leté dívenky z Klatovska, kterou si k ukojení sexuálních choutek vyhlédl její vlastní strýc (33), který ji měl hlídat. Zatímco tento případ se před soud dostane až na jaře, jiné případy soudy již nyní projednávají. Na verdikt tak čekají například Julius Oláh (34) ze Sušice, který podle obžaloby souložil se svou dcerou od jejích 11 let a nakonec ji přivedl do jiného stavu, či Alois Červeňák (46) z Horažďovic, který měl svoji dceru zneužívat dlouhých pět let. Podle její matky s tím začal v době, kdy bylo holčičce sotva deset let.

Pohlavního zneužívání, za něž hrozí v krajním případě až patnáctileté vězení, se dopustí každý, kdo pohlavně zneužije dítě mladší 15 let. A to i v případě, že soulož či jiné praktiky nebyly vynuceny, ale zneužitá osoba s nimi souhlasila či byla dokonce iniciátorem. To je i případ Milana Moreho (46), který koncem minulého týdne stanul před klatovským soudem kvůli sexuálním radovánkám s teprve 14letou mentálně retardovanou Alenkou. „S dívkou od září do listopadu opakovaně vykonal soulož, ač věděl, že jí ještě není 15 let,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Katarina Peková.

More, který vyšel ze sedmé třídy zvláštní školy, se ale hájil, že sex měl s dívkou jen jednou. „Tenkrát jsem jim pomáhal se stěhováním na ubytovnu, kde sám bydlím. Dali jsme si nějaké víno. Alenka i její matka pak odešly, jenže holka se později vrátila. Vlezla mi do postele, sedla si na mne a sahala mi na přirození. Řekla, že už to má za sebou, že už spala s jiným klukem. Pak řekla, že když ji vyhodím, tak bude křičet,“ prohlásil před soudem More a dodal, že to byla nešťastná náhoda. „Netrvalo to ani minutu. Moc toho lituju,“ tvrdil obžalovaný, jehož kromě čtrnáctileté Alenky miluje i její matka. Obě mu proto psaly milostné dopisy. „Holce jsem to ale pak zakázala. Říkala jsem mu, že holka je pod zákonem, ať jí dá pokoj. Od té doby ji na noc zamykám a i na záchod chodím s ní,“ prohlásila Alenčina matka, která prý má Moreho ráda i přesto, co udělal její dceři. „Už jsem mu odpustila, miluju ho,“ přiznala před soudem.

Žákyně osmé třídy Alenka, která má IQ pouze 51, policistům řekla, že s ní měl More styk vícekrát, což on popírá. „Dívka je mentálně na úrovni sedmiletého dítěte. Domnívám se ale, že i přes zvýšenou lhavost by si toto nebyla schopna vymyslet,“ uvedla soudní znalkyně Terezie Nováková.

Zkoumání soudního znalce, a to z oboru sexuologie a psychiatrie, se podrobil i More. „Má snížené ovládací a rozpoznávací schopnosti,“ uvedl znalec Vladimír Šupina, podle něhož Moreho sexuálně lákají i nedospělé dívky. Navrhl proto jeho ochranné sexuologické léčení ambulantní formou.

More v závěrečné řeči zopakoval, že nechce nic mít s matkou ani dcerou a že všeho lituje.

Senát v čele s Ludmilou Liškovou došel k názoru, že Moremu se dá prokázat jen jeden sexuální styk se školačkou, a uložil mu trest třinácti měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců. More se zároveň musí podrobit ambulantní sexuologické léčbě.