Města a obce na Klatovsku více dbají o svůj vzhled a pořádek než v devadesátých letech. Snaží se shánět dotace na úpravu a údržbu zeleně v obci. Svůj podíl na pořádku prý mají i vyhlášky o zákazu pobíhání domácího zvířectva po veřejných prostranstvích.

„Tehdy v devadesátých letech u nás po návsi běhali psi, slepice, husy. Slepice hrabaly u pomníku, všude se objevovaly slepičince, výkaly od psů. Nikomu to nevadilo. Dlouho trvalo, než jsme naučili občany více se starat o domácí zvířata, a to tím, že jsme vyhláškou o čistotě a pořádku v obci zakázali jejich pobíhání po veřejném prostranství,“ říká starosta obce Podmokly Petr Pavlíček.

„Ze začátku to byl velký problém. Lidé byli navyklí nechat svoji drůbež a psy běhat volně a divili se, že je najednou uháníme a upozorňujeme na to, že porušují vyhlášku. Postupem času se začali občané více věnovat údržbě svých domů a jejich okolí a dnes s pobíháním zvířectva nemáme už žádné starosti. Všichni to vzali a jsou za jedno s tím, že chtějí bydlet v dobře udržované a čisté obci. Pokuty jsme za porušování ještě nikdy nedali. Vždycky jsme se snažili s občany domluvit,“ dodal Pavlíček.

V Bezděkově na Klatovsku mají vyhlášku také. „Určili jsme ale prostranství, kam mohou občané chodit své čtyřnohé miláčky venčit. Zakázáno je venčit psy například v obytných zónách a v centru obce,“ uvedl starosta Bezděkova Josef Červený.

Ani v Bezděkově za porušení vyhlášky zatím nikdy nepadl finanční trest. „Když někomu uteče pes nebo slepice, snažíme se dotyčnému majiteli domluvit. Netvrdím ale, že máme situaci pevně pod kontrolou. Občané dodržují vyhlášku tak z devadesáti procent,“ dodal Červený.

„Je dobře, když jsou naše obce čisté a upravené. Stačí, když si vzpomeneme, jak to tu vypadalo před několika lety. Psi obtěžovali děti i lidi, všude drůbež. Dnes už lidé dostali rozum a snaží se podílet se na hezčím prostředí. Jsou ale stále mezi námi ti, pro které žádné vyhlášky a nařízení neplatí a nic se s nimi neudělá. Naštěstí u nás s tím nemáme žádné potíže,“ myslí si Karel Jedlička ze Slatiny u Horažďovic.