I pět set korun zaplatíme za vstupenku na společenský ples. K tomu půjčení společenských šatů, nové boty, kadeřník a nabitá peněženka. Návštěva plesu se tak může u jednoho páru vyšplhat i na několik tisíc korun.

Plesová sezona je na Klatovsku v plném proudu. Pořadatelé se předhánějí v nabídce programu a tancechtiví návštěvníci si mohou vybírat, kam půjdou plesat. Uspořádat ples a nebo se plesu zúčastnit však není žádná levná záležitost.

„S přípravami plesu většinou musíte začít tak rok dopředu, kdy se zamlouvají kapely a termíny. Taková kapela hraje průměrně za 10 – 12 tisíc korun. Jsou samozřejmě i levnější ale i dražší. Záleží na vašem vkusu a výběru. Nejdůležitější, však je, aby byla populární u tanečníků. Kapela je samozřejmě spolu s tombolou tahounem každého plesu,“ říká kulturní referent Mysliveckého sdružení Strážov Ladislav Chaluš.

„Zaplatit musíte nejen hudebníky, kteří dostanou navíc ještě večeři i pití, ale i pronájem sálu, poplatky Ochrannému svazu autorskému a samozřejmě přispět musíte i do tomboly,“ dodal Chaluš.

V období plesů přibývá zákazníků také v různých půjčovnách šatů.

„Lidé mají zájem především o dražší luxusnější šaty s doplňky, jejichž půjčovné se pohybuje od 1200 do 2000 korun podle náročnosti. Dobře se půjčují i šaty pánské, a to černé, bílé s brokátovými vestičkami. Jejich ceny jsou kolem jednoho tisíce korun,“ říká Alena Krausová ze svatebního salonu Bílá růže v Klatovech. Na své si přijdou také kadeřnice. I ony musí nyní přijímat objednávky i několik týdnů dopředu.

Restauratéři, kteří při plesech zajišťují bary a občerstvení, si nestěžují. Vždyť pivo za 25 korun a velké štamprle za 30 i 40 korun nejsou při takovýchto akcích nic výjimečného.

„Zásobit musíme i náš obchod s obuví. Se začátkem roku bývá vždy zvýšený zájem o společenskou obuv, a tak objednávky dodavatelům posíláme tak měsíc dopředu,“ říká Hana Kolářová.

„Když vyrazíme na ples, utratíme zhruba 1500 korun,“ říkají Jaroslav a Mirka Kaslovi z Klatov. Jen za vstupenky dáte v dobrém případě zhruba 200 korun. Jinde se pohybují podle programu i kolem 500 korun. Reprezentační plesy měst i firem pak nabízí několik hudeb, známé umělce, rauty a předtančení. Předtančení chystá také Reprezentační ples města Švihov. Striptýzem bude obohacen třeba Motorkářský bál v Újezdě u Plánice.