Je pondělí krátce po 13. hodině a hlídka klatovských městských strážníků prochází ulicí Kpt. Jaroše. V hledáčku má tři dodávky, které vykládají zboží do tamních obchodů. Díky novému systému parkování, který zde od dubna radnice zavedla, se musí vejít do 30minutového limitu.


„V průběhu května jsme v ulicích Randově a Kpt. Jaroše v souvislosti s dodržením parkování na dobu 30 minut řešili 27 přestupků,“ potvrdil Deníku velitel Městské policie v Klatovech Kamil Mastný. Dodal, že některé přestupky řešili domluvou, u jiných však strážníci vyměřili finanční postih. Ten může dosáhnout až do výše jednoho tisíce korun.


Omezené parkování ve jmenovaných ulicích je od dubna ve zkušebním provozu, po necelých dvou měsících se ukazuje, že se tento způsob osvědčil. „Nezaznamenali jsme žádné stížnosti ze strany podnikatelů či veřejnosti. Pokud by byly, musela by rada města způsob vjezdu do těchto ulic a pohyb v nich upravit,“ říká tajemník Městského úřadu v Klatovech Miroslav Šafařík.


Nový způsob pohybu vozidel kvituje i většina podnikatelů z tamních ulic. „V původním návrhu bylo omezit parkování v těchto ulicích na dvě hodiny dopoledne a dvě odpoledne. To by bylo naprosto nemožné. Jak bych řekl zásobovatelům, že musí přijet v určitou hodinu a pak už ne?“ popisuje svoje zkušenosti Petr Fiala, který má v ulici Kpt. Jaroše jednu ze svých pekařských prodejen. „Zavedený způsob mi vyhovuje. Myslím, že hodně podnikatelů si už na něj zvyklo,“ dodal Fiala.


Podobně je na tom Václav Drozda, vedoucí prodejny Elektro – Drozda. „Nemám problém s tím, abych dodržel 30minutový limit s parkováním,“ vysvětluje obchodník. I on tvrdí, že tento způsob je lepší než dělení na dvě hodiny dopolední a odpolední. „Strážníci chodí hodně na kontroly a hlídají, zda se doba dodržuje,“ dodává Drozda.


Klatovanka Zdeňka Malátová sice denně neprochází ulicemi Kpt. Jaroše a Randovou, nicméně když jimi jde, pochvaluje si, že nemusí stejně jako ostatní obyvatelé kličkovat mezi zaparkovanými auty. „Je to tak lepší,“ dodává žena.


Podle tajemníka klatovské radnice se zatím s podobným omezením vjezdu a pohybu aut v jiných ulicích města nepočítá. „Připravujeme ale nový způsob parkování v centru a přilehlých částech,“ dodal Šafařík.