VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za nemocnici bojují Sušičané peticí

Sušice – Obyvatelům Sušice není osud tamní nemocnice lhostejný, proto se rozhodli za navrácení některých zrušených služeb bojovat i peticí.

29.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Milan Kilián

„Prostřednictvím petice chceme dát zastupitelům města a příslušným institucím najevo, že nám osud nemocnice opravdu není lhostejný a že my občané o obnovení provozu nemocnice stojíme. Cílem petice je, aby zastupitelstvo konečně začalo jednat s někým jiným než s Pentou, vzalo občany na vědomí a aby se město do budoucna snažilo nemocnici ve fungujícím stavu udržet,“ uvedla za tvůrce petice Zuzana Hrabá.

Podpisový arch si může kdokoli vyzvednout nebo podepsat v kanceláři RIMMO FINANCE s. r. o. v Klatovech nebo v Sušici v pojišťovně Kooperativa. „Na těchto místech mohou občané zanechat vyplněné archy až do 10. ledna. Petice se mezi občany šíří a zanechávají ji i v soukromých obchodech v Sušici,“ dodala Hrabá.

K petici se přidává stále více občanů Sušicka a je k podepsání na mnoha místech. Neunikla tak samozřejmě pozornosti vedení města ani provozovateli nemocnice, kterým ke společnost Penta. „Každý má nárok vyjádřit svůj názor. Nemyslím si ale, že by petice vyřešila problémy českého zdravotnictví. Zdá se mi i tím, jak je postavená, trochu zavádějící,“ řekl starosta Sušice Petr Mottl.

Na svůj názor mají lidé právo i podle Penty. „Znění petice nás ale utvrdilo v tom, že je potřeba občanům problematiku nemocnice více vysvětlit,“ sdělila mluvčí společnosti Penta Hospitals Lenka Holá.

STÁLE NEJSOU LÉKAŘI

Podmínkou pro zprovoznění chirurgické ambulance 24 hodin denně 7 dní v týdnu, jak požadují petenti, je podle Holé dostatek kvalitních a zkušených lékařů, kteří jsou schopní zasáhnout i v případě těžších zranění a stavů. „Takových lékařů se však v tuto chvíli v Sušici nedostává. Dávali jsme inzerci, oslovili lékaře lokální i z okolních nemocnic a Prahy. I přes nabídku nadstandardních podmínek se to však kvůli dlouhodobě komplikované situaci v nemocnici nepodařilo. Z důvodu nízkého počtu operací na chirurgickém oddělení, není oddělení akreditováno pro vzdělávání lékařů a neatestovaní lékaři si zde nemohou zvyšovat odbornost. Chceme proto vrátit debatu s městem a zástupci kraje na odbornou úroveň a upozornit, že zprovoznění nonstop ambulantní chirurgie bez dostatečného personálního zajištění je nezodpovědným krokem a rizikem pro pacienty,“ vysvětlila Holá.

I dále ale Penta pracuje na možnosti rozšíření ordinačních hodin chirurgické ambulance, a to v návaznosti na rozvoj dalších projektů v oboru chirurgie. Penta chce poskytovat takovou péči, u které bude moci garantovat vysokou odbornost a kvalitu. „Počítáme s provozováním a rozvojem interního oddělení, následné péče, odborných ambulancí, rehabilitační péče a plánované chirurgie. V nemocnici je a nadále bude zajištěna 24 hodin denně, 7 dní v týdnu lékařská pohotovostní služba praktického lékařství pro děti a dorost a pro dospělé. Jde o ambulantní péči poskytovanou pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění, ke kterému došlo mimo pravidelnou ordinační dobu,“ uzavřela Holá.

KRAJ ČEKÁ NA OSLOVENÍ

Petice je směřována i na Plzeňský kraj. „Před dvěma lety dal kraj městu nabídku na převzetí nemocnice. Město vybralo soukromníka a již dnes je zřejmé, že ten nedodržuje zdravotní péči v původním rozsahu, k čemuž se smlouvou zavázal. Na tahu je správní rada nemocnice a zastupitelé města. Pokud kraj bude osloven, začneme jednat,“ sdělila krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Autor: Daniela Loudová

29.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Šrail.

Jan Šrail se v Rakousku vešel do první třicítky

Videosouhrn Deníku – pondělí 15. ledna 2018

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

V Horažďovicích postaví další „kruháč“

Horažďovice – Přestavbu křižovatky ulic Komenského a Třebomyslické na okružní plánují v Horažďovicích.

Ukrajinec měl tři promile. A falešné doklady

Klatovy – Policisté z Klatov vyjížděli v neděli večer do tamního Tesca, kde opilý muž obtěžoval zákazníky.

Při honičce s prchajícím řidičem policie střílela

Sušicko – Dramatickou honičku s ujíždějícím řidičem mají za sebou policisté ze Sušice.

Lékárnám v kraji chybějí asistenti. Bude hůř?

Plzeňský kraj - Sehnat farmaceutického asistenta je v některých místech Plzeňského kraje náročná disciplína.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>