„Prostřednictvím petice chceme dát zastupitelům města a příslušným institucím najevo, že nám osud nemocnice opravdu není lhostejný a že my občané o obnovení provozu nemocnice stojíme. Cílem petice je, aby zastupitelstvo konečně začalo jednat s někým jiným než s Pentou, vzalo občany na vědomí a aby se město do budoucna snažilo nemocnici ve fungujícím stavu udržet,“ uvedla za tvůrce petice Zuzana Hrabá.

Podpisový arch si může kdokoli vyzvednout nebo podepsat v kanceláři RIMMO FINANCE s. r. o. v Klatovech nebo v Sušici v pojišťovně Kooperativa. „Na těchto místech mohou občané zanechat vyplněné archy až do 10. ledna. Petice se mezi občany šíří a zanechávají ji i v soukromých obchodech v Sušici,“ dodala Hrabá.

Silvestrovský běh ve Velkých Hydčicích 2016
Na Silvestra se letos ve Velkých Hydčicích nepoběží

K petici se přidává stále více občanů Sušicka a je k podepsání na mnoha místech. Neunikla tak samozřejmě pozornosti vedení města ani provozovateli nemocnice, kterým ke společnost Penta. „Každý má nárok vyjádřit svůj názor. Nemyslím si ale, že by petice vyřešila problémy českého zdravotnictví. Zdá se mi i tím, jak je postavená, trochu zavádějící,“ řekl starosta Sušice Petr Mottl.

Na svůj názor mají lidé právo i podle Penty. „Znění petice nás ale utvrdilo v tom, že je potřeba občanům problematiku nemocnice více vysvětlit,“ sdělila mluvčí společnosti Penta Hospitals Lenka Holá.

STÁLE NEJSOU LÉKAŘI

Podmínkou pro zprovoznění chirurgické ambulance 24 hodin denně 7 dní v týdnu, jak požadují petenti, je podle Holé dostatek kvalitních a zkušených lékařů, kteří jsou schopní zasáhnout i v případě těžších zranění a stavů. „Takových lékařů se však v tuto chvíli v Sušici nedostává. Dávali jsme inzerci, oslovili lékaře lokální i z okolních nemocnic a Prahy. I přes nabídku nadstandardních podmínek se to však kvůli dlouhodobě komplikované situaci v nemocnici nepodařilo. Z důvodu nízkého počtu operací na chirurgickém oddělení, není oddělení akreditováno pro vzdělávání lékařů a neatestovaní lékaři si zde nemohou zvyšovat odbornost. Chceme proto vrátit debatu s městem a zástupci kraje na odbornou úroveň a upozornit, že zprovoznění nonstop ambulantní chirurgie bez dostatečného personálního zajištění je nezodpovědným krokem a rizikem pro pacienty,“ vysvětlila Holá.

Ilustrační foto
VIDEO: Lyžaři si o víkendu užijí na sjezdovkách i na běžkách

I dále ale Penta pracuje na možnosti rozšíření ordinačních hodin chirurgické ambulance, a to v návaznosti na rozvoj dalších projektů v oboru chirurgie. Penta chce poskytovat takovou péči, u které bude moci garantovat vysokou odbornost a kvalitu. „Počítáme s provozováním a rozvojem interního oddělení, následné péče, odborných ambulancí, rehabilitační péče a plánované chirurgie. V nemocnici je a nadále bude zajištěna 24 hodin denně, 7 dní v týdnu lékařská pohotovostní služba praktického lékařství pro děti a dorost a pro dospělé. Jde o ambulantní péči poskytovanou pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění, ke kterému došlo mimo pravidelnou ordinační dobu,“ uzavřela Holá.

KRAJ ČEKÁ NA OSLOVENÍ

Petice je směřována i na Plzeňský kraj. „Před dvěma lety dal kraj městu nabídku na převzetí nemocnice. Město vybralo soukromníka a již dnes je zřejmé, že ten nedodržuje zdravotní péči v původním rozsahu, k čemuž se smlouvou zavázal. Na tahu je správní rada nemocnice a zastupitelé města. Pokud kraj bude osloven, začneme jednat,“ sdělila krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Vánoční koncert v arciděkanském kostele v Klatovech.
OBRAZEM: Vánoční koncert v Klatovech měl úspěch