Za pochybný způsob likvidace materiálu v hodnotě za více než 1,5 milionu korun po zrušené Správě bytového hospodářství (SBH) v Klatovech nebude nikdo potrestán.
Na neprůhledný odpis majetku organizace spadající pod město, k němuž docházelo v závěru roku 2004, poukázal nyní s odstupem čtyř let kontrolní výbor v čele s předsedou Václavem Bauerem. Ten spolu s dalšími zastupiteli letos na květnovém jednání představitelů města požadoval, aby byly z neprůhledného hospodaření vyvozeny důsledky. Jenže právě Václav Bauer byl v roce 2005, tedy v době, kdy zastupitelé schvalovali závěrečnou zprávu o likvidaci majetku SBH, jedním ze členů a pro odsouhlasení zvedl ruku. Přesto i nyní Bauer tvrdí, že z účetního hlediska došlo k pochybení. „Ani zpráva předložená na dnešní jednání finančním výborem neodpovídá na otázku, kde jsou hodnověrné doklady o likvidaci hmotného majetku. To, že něco bylo pod nějakým číslem odvezeno na skládku, neznamená nic konkrétního,“ řekl na úterním jednání Bauer.
Předsedu kontrolního výboru podpořil zastupitel a zároveň předseda finančního výboru Jaromír Kalivoda. „Způsob odpisu majetku se nám ve výboru, kde sedí sedm ekonomů, nelíbil, ale po čtyřech letech asi budeme těžko něco napravovat,“ řekl Kalivoda. Ani klatovský starosta nebyl při úterním jednání zastupitelstva nakloněn tomu, aby se případ znovu otevíral. „Tehdejší legislativa způsob, jakým byl zlikvidován majetek po SBH, umožňovala. Závěrečnou zprávu navíc schválilo i zastupitelstvo, nedovolím si jeho rozhodnutí zpochybnit,“ dodal starosta.
Hospodaření města s majetkem příspěvkových organizací se nelíbí ani místním lidem.
„Vadí mi, že se tímto způsobem nakládá s majetkem města. V podobných případech by se mělo zastupitelstvo problémem zabývat hned a ne jej odkládat,“ říká Marie Turečková z Klatov.
Jak Deníku potvrdil tehdejší ředitel SBH Miroslav Ferus, na likvidaci nepotřebného materiálu byla městem zřízena komise vedená pracovníkem radnice a ta postupovala podle inventurních seznamů. „Navíc v příspěvkových organizacích byl veškerý materiál veden v pořizovací hodnotě, bez ohledu na jeho stáří,“ vysvětlil Ferus.
Kauza neprůhledné likvidace jedné z bývalých příspěvkových organizací města zůstane bez viníka. „I kdybychom věc předali policii, stejně by kvůli časové prodlevě věc odložila,“ řekl Deníku jeden ze zastupitelů.