„Prostě jsem se na to vys…,“ tak vysvětlil v úterý u klatovského soudu Pavel Horvát (29) z Nýrska, proč nenastoupil v dubnu do vězení, přestože si tam měl odpykat trest. Jenže to „vys….“, jak to nazval, ho přijde zatraceně draho, v „base“ kvůli několika dnům na svobodě navíc stráví půl roku.

Unikají i roky

Lidé, kteří se vyhýbají nástupu trestu do vězení, už roky zaměstnávají orgány činné v trestním řízení. Problémem bylo, že se vyhýbání světu mříží a bachařů netrestalo, a tak někteří do kriminálu nespěchali. Od letošního roku se ale zákon změnil, což přivítali policisté i soudci.

„Máme pachatele, kteří se nástupu výkonu trestu vyhýbají i několik let. Po celou dobu zaměstnávají naše pátrače, neboť jsou vedeni v celostátním pátrání, navíc v době, kdy už by měli být ve vězení, páchají další trestnou činnost,“ vysvětlila Dana Ladmanová z klatovské policie.

„Podle poslední statistiky z 31. prosince 2008 máme jen u našeho soudu dvanáct nenastoupených trestů starších jednoho roku. Z toho na šest osob byl vydán evropský zatykač. To vše nás samozřejmě zatěžuje,“ doplnil místopředseda klatovského okresního soudu Jaromír Veselý.

Půl roku navíc

Právě před Veselým stanul v úterý Horvát, jenž je jedním z prvních obžalovaných, kteří se v kraji zpovídají z toho, že nenastoupili do vězení. Horvát, který nemá žádný příjem, živí ho podle jeho slov rodiče a trvalé bydliště má na nýrské radnici, měl do vězení nastoupit nejpozději do letošního 25. dubna. Namísto toho si užíval svobody, a to až do 13. května, kdy ho zadrželi policisté, kteří ho eskortovali na Bory.

„Věděl jsem, že mám nastoupit do výkonu. Jenže jsem neměl občanku a bez ní by mě na Bory nevzali,“ vysvětloval obžalovaný, který byl už víckrát soudně trestán a naposledy se z vězení vrátil loni před Vánocemi. Proč si ale nezažádal o nový doklad, už vysvětlit nedokázal. „Prostě jsem se na to vys…,“ přiznal muž, který má před sebou soud kvůli výrobě drog a nedávno byl potrestán čtyřměsíční podmínkou za řízení auta bez řidičského oprávnění.

Právě čtyřměsíční podmínku soudce Veselý zrušil a Horvátovi uložil souhrnný trest. Za oba trestné činy si odpyká ve věznici s ostrahou šest měsíců. „Je to recidivista, jiný než nepodmíněný trest u něj nepřicházel v úvahu. Jeho tvrzení o občanském průkazu bylo účelové, sám přiznal, že se mu do vězení, odkud se krátce předtím vrátil, nechtělo,“ vysvětlil Veselý. Rozsudek je pravomocný.