Když zboží nakoupili, drogu si aplikovali hned na chodbě. Tam se válely injekční stříkačky, svíčky i další feťácké nádobíčko. Domem procházeli ve dne v noci cizí lidé. Obyvatelé bytů se báli pouštět děti samotné na chodbu.
„Už se to nedalo vydržet. Z domu se stal průchoďák snad pro všechny narkomany z Plzně. Pro drogy si sem chodili přes den i v noci. Píchali si to rovnou tady v domě, jen vyšli o patro výš. Tam se válely použité jehly, svíčky. Měli jsme strach, aby se tu něco nestalo. Od těch svíček mohlo klidně začít hořet. Děti jsme při cestě do školy raději vodili až dolů před dům, aby cestou někoho z nich nepotkaly,“ popisuje obyvatelka domu Zuzana Matejovičová. Dodává, že lidé z „problémového“ bytu navíc odebírali načerno elektřinu. Dělali to prý velmi chytře, rovnou z vypínačů na světlo. „Technik, kterému jsem to ukazovala, nevěřil, že je něco takového vůbec možné,“ řekla Matejovičová.
Matce tří dětí v polovině dubna došla trpělivost a na radu svého známého poslala podnět na internetový portál Bezpečné město. Jak sama říká, věci pak nabraly rychlý spád. „Problém jsme začali řešit hned ten den, kdy podnět přišel. Kontaktovali jsme policistu, který má na starosti právě drogovou problematiku, a ten si ještě ten den večer šel dům prohlédnout. Druhý den už případ začala řešit kriminálka. Lidé v domě totiž měli podezření, že se v bytě drogy nejen prodávají, ale i vaří,“ vysvětlil manažer projektu Bezpečné město Ladislav Plochý. Policisté zjistili, že v bytě žijí lidé, aniž by měli nájemní smlouvu. Byt jim totiž přenechala jejich známá, která zde bydlela před nimi a která si vysloužila dokonce odpojení elektřiny a plynu. Když tedy dala majitelka bytu souhlas s tím, aby policie tyto lidi vykázala, byl byt zapečetěn. Od té doby je v domě klid.
Podezření, že se v domě vařily drogy, se ale podle policejní mluvčí Michaely Altmannové nakonec nepotvrdilo. Nikdo z obyvatel se podle policistů nedopustil přestupku ani trestného činu.
Podobné případy, kdy se v některých bytech scházejí narkomani, nejsou v Plzni ojedinělé. Policisté už takové problémy řešili například v Guldenerově, Koterovské nebo Plzenecké ulici.