Čtyři nové spojovací cyklostezky o celkové délce sedm kilometrů byly slavnostně otevřeny v sobotu ve Kdyni v rámci akce Na kole z Čech do Bavor.

Spojovací cyklostezky k mezinárodní cyklotrase č. 3 Regensburg – Plzeň – Praha přijelo vyzkoušet na 150 závodníků.

„Účastníci měli možnost výběru délky trasy. Nejdelší čtyřicetikilometrovou trasu, při které projedou všechny úseky nových cyklostezek, si zvolilo na 120 závodníků,“ uvedla za pořadatele akce Marie Kobesová.

Právě tato trasa, hned po přestřižení pásky, kterého se spolu se starostou Kdyně Janem Löffelmannem ujal jeho zástupce a poslanec Parlamentu ČR Vladislav Vilímec a náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, otevřela všem zúčastněným cyklistům novou bezpečnou cestu.

Mezi těmi, kteří se rozhodli ujet 40 kilometrů, byl i recesní cyklistický tým Želva.

„Jezdíme pod stájí Euro Teplo Domažlice. Náš tým vznikl teprve letos v dubnu, takže je to naše premiérová jízda. Jelikož jsme už páni v letech, je želva, která se dožívá vysokého věku, naším symbolem. Chtěli bychom jezdit co nejdéle po takových cyklostezkách. Také naše tempo se shoduje s tempem želvy,“ prozradil s úsměvem předseda týmu Jiří Rojt z Domažlic a dodal, že i počet jejich členů je omezený, neboť pro nové už nemají trička.

Pro kratší, dvacetikilometrovou trasu se rozhodli manželé Beranovi ze Všerub.

„Jsme hlavně víkendoví cyklisti. Cyklostezky jsou pro ježdění nejlepší. Už se těšíme, až si ty nové vyzkoušíme,“ řekli těsně před startem Beranovi.

Cíl cyklistické akce byl v Prapořišti, kde na všechny nadšence čekalo bohaté občerstvení v podobě zelňačky, uzených a opékaných párků a bohatého výběru nápojů, kterého se ujala TJ Sokol Prapořiště.

Občerstveni si zasloužil Jiří Zajíc, který se na trasu vydal i se svými potomky, tříletým Jiříkem a šestnáctiměsíční Magdalénkou, kteří si hověli v dětském vozíčku za tatínkovým kolem.

„Ujeli jsme společně dvaačtyřicet kilometrů. Děti to zvládly celkem statečně, i když chvilku fňukaly. Stezky jsou perfektní. Jelo se moc dobře. Ještě by se měla udělat stezka ze Kdyně do Domažlic. Při dnešním provozu jsou cyklostezky nezbytné,“ řekl Jiří Zajíc.

Nové cyklostezky na Kdyňsku si na kole přijel vyzkoušet i starosta Eschlkamu Josef Kammermaier, neboť právě toto partnerské město podpořilo projekt částkou ve výši 3 400 eur.

Odpoledne si užili všichni.

O příjemnou náladu se na hřišti v Prapořišti postarala kapela Pilouni, dětská taneční skupina Jestřábci a nechybělo ani vystoupení mažoretek.

Děti se vozily na koních a dospělí obdivovali hromadný seskok parašutistů.