Jen za poslední týden vyjížděli klatovští hasiči do dvou bytů ve městě, odkud vyháněli netopýry. Není to ale jejich povinnost.

„V pátek jsme vyjížděli do Mánesovy ulice a v úterý do Prusíkovy. Letos je těchto výjezdů více, než tomu bylo v předchozích letech," řekl Deníku velitel hasičské stanice v Klatovech Miroslav Marek. Krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková ale upozorňuje, že v případě netopýrů to je podobné jako v případě nebezpečného hmyzu – není povinností hasičů na místo vyjet. Postarat by se měl v první řadě majitel bytu či nemovitosti. Když to sám nezvládá, může se obrátit na specialisty.

OBJEKT ZABEZPEČTE

S tímto názorem souhlasí i Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni. „Každý rok na tento problém upozorňujeme a je hlavně o tom, že si lidé objekty a majetek řádně nezabezpečí. Pokud na to však kašlou a řeší to až následně, a to ještě přes hasiče, policii či záchrannou stanici živočichů, měly by jít veškeré náklady za nimi, protože je to věcí čistě majitele nemovitosti či objektu," je přesvědčen Makoň. Nechá-li podle něj někdo například v činžáku otevřené okno a pak svítí na chodbě, je to pozvánka pro netopýry, kteří tam vletí za hmyzem.

NETOPÝR NEUBLÍŽÍ

Někteří lidé se netopýrů velice bojí. „Paní, u které jsme zasahovali v pátek, z toho byla hodně špatná. Měla z netopýrů panickou hrůzu," potvrdil Marek.

„Lidem, krom psychické fobie spojené většinou s hysterickým záchvatem, nic jiného nehrozí. Netopýr do nich nenarazí, ani se jim nezamotá do vlasů a ani jim nebude sát krev," uvedl Makoň a dodal: „Větší druhy netopýrů při neodborné manipulaci mohou člověka kousnout. Jde většinou pouze o drobná poranění, kdy dojde spíše ke škrábnutí. Malé druhy netopýrů do velikosti netopýra hvízdavého kůži dospělého člověka na ruce dokonce ani neprokousnou."

Upozornil zároveň, že dlouhodobý výskyt větší skupiny netopýrů uvnitř objektu může být nepříjemný z hlediska vyměšování trusu a moči. Tři sta netopýrů dokáže za týden tímto způsobem nezabezpečený byt zničit.

MOHOU BÝT VŠUDE – VE DŽBÁNU I V LUSTRU

Netopýři jsou zákonem chránění živočichové, nelze je usmrcovat, zraňovat či jinak škodlivě zasahovat do jejich přirozeného vývoje. Je ale možné je z bytu vyhnat nebo je odchytit a poté vypustit do přírody. Jak na to?

„Otevřít okna, z prostěradla, osušky vytvořit mobilní stěnu a snažit se zvířata vytlačit ven. Světlo ani tma nehrají roli, úplně stejně jako hluk. Následně provést kontrolu interiéru – závěsy, záclony, obrazy, dekorace. Zároveň mohou být netopýři napadaní v lustru, vázách, džbánech a dekoracích, zejména na skříních, poličkách atd. Důležité je také zjistit, zda se nemohli dostat i do dalších místností. Hodně netopýry vyndáváme i ze svislých kabelových rozvodů a lišt, kam zalezou jako do dutiny. Výskyt lze předpokládat i pod zářivkovým krytem či u podobného druhu osvětlení," vysvětlil Makoň a dodal, že samotná manipulace je ideální v chirurgických rukavicích anebo gumových rukavicích na úklid. Připomněl, že následně je třeba objekt zabezpečit – rádi se vrací.