Návštěva cukrárny, pizzerie, odměny v podobě peněz, sladkostí a drobných dárků, ale i strach z výprasku nebo myšlenky na útěk. Tohle vše může být důsledkem posledního lednového dne, kdy děti dostávají pololetní vysvědčení.

Pro některé to bude úplně poprvé, kdy ponesou domů své vysvědčení. „Hodně se těším. Doufám, že budu mít na vysvědčení samé jedničky, i když mě učení moc nebaví. Nejradši mám tělocvik. Odměnu od rodičů žádnou slíbenou zatím nemám,“ přiznal Ládík Šos z první třídy Masarykovy základní školy v Klatovech.

„Ve škole se mi moc líbí a už se na své vysvědčení plné jedniček těším. Od rodičů mám slíbenou pizzu,“ uvedla spolužačka Ládíka Kateřina Suchá. Pochvalu za vysvědčení si vyslouží i Natálka Šimková.

Podle jejich učitelky Jany Králové z vysvědčení strach necítí. „Prvňáčci vůbec obavy z vysvědčení nemají, všichni se na něj těší. Některé děti ani netušily, co vysvědčení znamená, takže jsem jim to vysvětlila, že je to papír, na kterém je zaznamenán průběh jejich půlročního snažení. Strach chodit domů se svými výsledky nemají, v první třídě ani není důvod. Myslím si, že to spíše slyší od starších sourozenců nebo ostatních dětí ve škole, že když mají špatnou známku, tak od rodičů dostanou,“ vysvětlila Králová.

S odměnami za vysvědčení souhlasí. „Rozhodně jsem pro, aby děti nějaké odměny za vysvědčení dostaly. Děti se musejí něčím motivovat, ale také by měly vědět, že to dělají kvůli sobě, a práce ve škole je musí bavit,“ sdělila Králová.

Ani ve vyšších ročnících z vysvědčení děti obavy nemají. „Vzhledem k tomu, že budu mít dobré známky, i když pár je jich tam ještě nejasných i po rozhovoru s učiteli, tak jsem sám napjatý, jaké vůbec bude. I když se mi něco nepovede, tak rodiče nezoufají. Odměny dostávám až na konci roku. S pětkou jít domů strach nemám, mám dobrý přístup k rodičům a oni ke mně, co se týká známek,“ řekl Deníku Josef Kubát z deváté třídy.

Ne každé dítě však prožívá v tento den takovou idylku. „Na vysvědčení se moc netěším, protože když tam budu mít známky, které se rodičům nelíbí, tak dostanu různé zákazy nebo někdy mě nemine i nějaká facka. Myslí si, že školu flákám a že se nevěnuji škole, jak bych měl,“ prozradil Tomáš Krátký, který chodí do šesté třídy.

Někteří rodiče přiznávají, že se někdy neudrží a dítěti pohlavek nebo facku dají. Jedním z nich je Pavel Šilhavý z Klatov. „Když syn přinese pětku z písemky, na kterou jsem se s ním osobně učil, tak se většinou neudržím a pohlavek dostane, ale že bych mu nějak vyhrožoval, to ne,“ uvedl Šilhavý.
Bohužel následky strachu z trestu za vysvědčení mohou být někdy i tragické. Některé děti, které dostanou špatné známky, mají strach z rodičovských výhrůžek a trestů. Často bývá vysvědčení jednou z příčin útěků z domova nebo v některých případech i sebevražedných pokusů dětí. Vloni se pravděpodobně kvůli špatnému vysvědčení oběsil šestnáctiletý chlapec na Sušicku.

„Dítěti by měla rodina dávat pocit bezpečí. Útěky dětí z rodin jsou většinou zapříčiněny obavou z reakce rodičů na známky. Někteří přísní rodiče pohrozí dětem, že nesmí se špatnými známkami chodit domů. Stává se, že dítě nedokáže vyhodnotit pravdivost tohoto prohlášení a potom raději domů nejde. Někdy přísný rodič používá tělesné či jiné tresty a dítě má strach z toho, že bude za známky fyzicky potrestáno nebo slovně ponižováno. Někteří rodiče kladou velké nároky na dítě, které je nezvládá,“ vysvětlila mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.