„Od chvíle, kdy vyšlo najevo, z čeho infekce pochází, je nápor na infolince opravdu veliký. Lidé se ptají, jestli jim něco hrozí i tady u nás a jakých okurek se vlastně mají bát,“ řekl Deníku mluvčí inspekce pro Plzeň Michal Spáčil. Ten očekává ještě nárůst počtu telefonátů v dalších dnech.

Inspektoři také zveřejnili seznam prodejen v České republice, kam byly rizikové biookurky ze Španělska dodány. Ani jedna není v našem regionu. V lednici Plzeňanky Jany Dardové se přesto podezřelé okurky objevily. „Byli jsme s manželem nakupovat v Praze, a až teď jsem zjistila, že to bylo v jedné z těch prodejen. Naštěstí jsme ty okurky ještě neochutnali, ale dost mě to vyděsilo. Hned jsem je vyhodila,“ svěřila se Deníku žena.

Podle svých slov ztratila důvěru k zelenině prodávané ve velkoobchodech už dávno. „Teď si ale musím dávat pozor i na biopotraviny, které člověk kupoval s pocitem, že pro sebe něco dělá. Já si snad doma udělám záhon a zasadím si vlastní zeleninu,“ dodává Dardová.

Ostatně obchodníci pokles v prodeji zeleniny už zaznamenali. „V současné době zazamenáváme zvýšenou citlivost zákazníků k salátovým okurkám jako zboží. Dotazují se na zemi původu a obecně je méně kupují,“ řekla mluvčí obchodní sítě Billa Gabriela Bechynská.

"Okurková" infekce

Vlnu nebezpečného krvácivého průjmu vyvolaly v Německu španělské biookurky infikované baktérií enterohemoragickou Escherichia coli.
Rizikové okurky ze Španělska se v malém množství dostaly i do České republiky.

Odborníci doporučují dodržovat obvyklé hygienické zásady při nakládání s čerstvou zeleninou. Před konzumací je zeleninu nutné důkladně omýt teplou vodou, a pokud je to možné, vždy okrájet.