„Toto pohnuté období našich dějin je v našem městě spojeno zejména s působením nechvalně proslulého klatovského gestapa a popravami českých vlastenců ve Spáleném lese,“ uvedl místostarosta Klatov Martin Kříž.

Výstava v muzeu

Výstavu v klatovském muzeu připravil tamní archivář Jan Jirák. „Výstava pojednává o výcviku parašutistů ve Velké Británii, o průběhu atentátu 27. května 1942, připomíná opomíjenou účast hlavních aktérů atentátu plus jejich spolupracovníků z řad dalších parašutistů při prvním náletu na plzeňskou škodovku v dubnu 1942. Dále zde připomínáme systém fungování pátrání po parašutistech a jejich spolupracovnících po atentátu. Bylo spuštěno rozsáhlé pátrání, do kterého byly zapojeny různé složky, nejen gestapo, ale bezpečnostní služba, pořádková policie, či protektorátní četnictvo. Jejichž výbava a výstroj je k vidění na výstavě. Za to bych chtěl poděkovat všem, kteří nám věci zapůjčili,“ řekl Jirák.

Návštěvníci také na výstavě uvidí dobový tisk, který musel tehdy povinně informovat o atentátu, a to i například myslivecký či včelařský časopis.

Cíl byl jasný

Kromě výstavy v muzeu můžete zavítat do kulturního domu, kde je další výstava nazvaná „Cíl byl jasný – Heydrich“. Je na ní k vidění celá řada zajímavých trojrozměrných exponátů připomínajících atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští výsadkáři vyslaní z Anglie v rámci operace Anthropoid. Na výstavu navazuje několik přednášek. Výstava věnovaná především bývalé střelnici ve Spáleném lese a všem popraveným bude otevřena 1. června v bývalé vězeňské kapli klatovského soudu, která není běžně přístupná veřejnosti. Tato výstava bude otevřena jen o víkendech.

Akt a mše

Vzpomínkové akce k heydrichiádě vyvrcholí pietním aktem 22. června ve Spáleném lese od 10.30 hodin (následně i u památníku u Singerovy vily) a odpolední mší svatou.