Už do letošních Vánoc by měl v Horažďovicích stát nový hypermarket. Zatím se ale v místech, kde by měl stát, nic neděje.


Občané města si myslí, že jde o další plané řeči, protože pokusy o zbudování marketu ve městě už několikrát zkrachovaly.


„Penny market ve městě bude opravdu stát. Jen se celá záležitost trošku opozdila,“ říká místostarosta města Horažďovic Ladislav Lenský.
„Zástupci společnosti si mysleli, že si tady budou moci postavit architektonicky jakoukoliv stavbu, což se spletli. Nechceme v centru města žádného strašáka, který by Horažďovice hyzdil, a tak se musel přepracovat projekt, který bude splňovat všechny náležitosti, a hlavně který projde přes naše památkáře,“ popisuje Lenský.


Podle informací z radnice by měla být každým dnem podána nová žádost o vydání stavebního povolení.


O expanzi nákupních středisek do malých měst s počtem obyvatel už od tří tisíc uvažuje celá řada společností. Jen o Horažďovice projevily zájem také známé řetězce Lidl a Plus. Město však nemá v centru žádné jiné pozemky, na které by firmy pustilo, a o okraj města není žádný zájem.
Obchodníci v Horažďovicích a nejbližším okolí se nového Penny marketu i případných dalších nových velkoobchodů bojí. Kvůli konkurenci prý zmizí z Horažďovic malé prodejny, které si lidé ve městě vybudovali.


Občané města zato změnu vítají, konkurence je prý v obchodě zdravá a v Horažďovicích bude určitě prospěšná.


„Nemyslím si, že by nové obchodní domy měly na naše obchody nějaký velký vliv. Lidé už poznali, že ani u těch největších řetězců neseženou všechno, a tak se pomalu vracejí k nákupům do kamenných obchodů. Možná to máme o něco dražší, ale o to určitě kvalitnější,“ myslí si obchodník Karel Lukeš z Horažďovic.


Obavy horažďovických obchodníků jsou podle jeho slov zbytečné. Malí živnostníci vydrželi i v jiných městech, kde marketů a konkurence je mnohem více.


Co si o problému myslíte? Napište do diskuze.