„Jsme velice rádi, že jsme výstavu mohli oživit i velkoplošnými leteckými snímky fotografa Milana Váchala z jeho knihy Šumava kouzelná a umírající. Výstavu jsme doplnili už dokonce i fotografiemi místních amatérů, kteří svými snímky poukazují na další postižená místa, která jsme ve výstavě původně zastoupena neměli,“ popsal výstavu jeden z jejích iniciátorů, bývalý předseda Svazu obcí NP Šumava František Nykles.

Výstava vznikla koncem roku 2008 z podnětu tehdejšího jihočeského hejtmana Jana Zahradníka, „šumavských“ senátorů Jiřiny Rippelové, Josefa Kalbáče a Tomáše Jirsy a Svazu obcí NP Šumava.

Železná Ruda je už devatenáctým zastavením výstavy. „Předpokládáme, že to není zastavení poslední. Zatím se zájemci o výstavu sami hlásili, zájem přitom mají kromě šumavských i města ve vnitrozemí, odkud většina návštěvníků Šumavy přijíždí. Výstava má velký ohlas, což se projevilo i tím, že máme shromážděno již jedenáct tisíc podpisů stejnojmenné petice. Petici Zachraňme Šumavu přitom neděláme žádnou zvláštní reklamu, petiční archy prostě leží na určitých místech a lidé buď podepíší, nebo ne,“ doplnil Nykles.

Pořadatelem výstavy v Železné Rudě je Železnorudský klub. „Všichni, kteří na Šumavě žijeme a téměř denně po ní chodíme, vidíme zkázu způsobenou kůrovcem a jsme schopni usoudit, co to do budoucna pro nás, pro naše děti i pro naše podnikání bude znamenat,“ vysvětlil předseda Železnorudského klubu Václav Chabr důvody pro pozvání výstavy. „Tato výstava je součástí obrovského množství práce vykonané pro šumavské obce a pro lidi, kteří na Šumavě žijí. Já věřím tomu, že nakonec dojdeme při jednáních k nějaké shodě, která bude výhodná i pro obyvatele Šumavy, což současný stav není,“ uzavřel železnorudský starosta Michal Šnebergr.