„Počasí nám přálo, ale horko bylo náročné jak pro pejsky, tak pro vystavovatele,“ řekla Deníku Hana Archmanová z pořádající Základní kynologické organizace – 430 Klatovy 2. Diváci si mohli na lehkoatletickém stadionu v Klatovech pod Hůrkou prohlédnout 278 psů zastupujících 90 plemen. Psi mohli získat tituly Vítěz třídy a Oblastní vítěz. Majitelé psů, kteří na výstavě získali titul Oblastní vítěz, se zúčastnili také závěrečné přehlídky, kde byli vybráni nejhezčí pes a fena výstavy v kategoriích velká a malá plemena.


Jedním z mnoha soutěžících plemen bylo i plemeno West highland white teriér. Archmanová, která vystavovala držitelku několika mezinárodních titulů, fenku „westíka“ Emily z Kamejku z chovatelské stanice „z Kamejku“ Dany Baluškové z Mlynářovic na Plánicku, popsala vlastnosti tohoto plemene: „Je to milý, přítulný, živý pes, který má rád děti.“ Westík dosahuje výšky kolem 28 cm a hmotnosti 7 – 10 kg.


S původem plemene je spojován plukovník E. D. Malcolm z Argyllu ve Skotsku, který si prý při honu spletl svého zrzavého psa s liškou a omylem jej zastřelil. Poté se soustředil na chov bílých psů a s použitím vybraných bílých jedinců kernteriéra, skotského, Bedlington a Dandie Dinmont teriéra vyšlechtil nové, čistě bíle plemeno, které bylo uznáno v roce 1907.


Další vystavovatel, Tereza Raisová z Roupova, přivezla na výstavu psa a fenku plemene Hovawart. „Soutěžím od té doby, kdy jsem si pořídila tyto dva psy, což jsou čtyři roky, jinak psy chovám už 25 let,“ řekla Raisová a dodala: „Se psy chodíme všude, kam to jde, chodíme cvičit, tito psi jsou dobří hlídači a mají přátelskou povahu.“ Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Německu, jde o středně velkého pracovního psa (výška se pohybuje u psů od 64 do 70 cm a u fen od 58 do 65 cm, hmotnost je u psů okolo 45 kg a u fen okolo 35 kg). Hovawart není přehnaně ostrý, ale svého pána, jeho rodinu a majetek je schopen dobře ohlídat. Vytváří si také mimořádně silnou vazbu na rodinu a děti.


U vystavovovaných psů se posuzuje i jejich vzhled, důležitá je tedy i úprava srsti před výstavou. Ta se u jednotlivých plemen liší. U hladkosrstých plemen se srst téměř neupravuje, u dlouhosrstých plemen se většinou pes vykoupe a srst se učeše, někdy se srst stříhá. U některých plemen, např. u „westíků“, se provádí trimování – vytrhávání odumřelé srsti, tito psi totiž nelínají.