„Naše akce se konala tři dny na transfúzním oddělení Klatovské nemocnice. Krev během této doby přišlo darovat přes 80 lidí, z toho 19 jich bylo prvodárců, na které naše akce od začátku cílila. Během této doby se nám tedy povedlo přivést značné množství prvodárců, kteří dle naší ankety mají i nadále v plánu chodit darovat krev, zařadit se tak mezi aktivní dárce a tím přispět ke zlepšení situace s nedostatkem dárců v České republice. Pro to všechno považujeme naši akci za úspěšnou a doufáme, že se tímto inspirují i další lidé,“ uvedl vysokoškoláky, kteří pocházejí z Klatov, Milan Fürbacher.

Z jejich počinu má radost i vedoucí lékařka klatovského transfúzního oddělení Jana Zítková. „Tito studenti nás oslovili, zda bychom jim na našem oddělení umožnili tuto akci zorganizovat, my jsme to přijali s pochopením a velmi se nám líbila i forma propagace. Přesto, že máme, naštěstí, prvodárců docela dostatek, nikdy není na škodu oslovit další lidi a získat je pro darování krve nebo plazmy. Jsme rádi, že tato spolupráce byla oboustranně prospěšná a určitě se v budoucnu nebudeme bránit eventuálně dalším podobným akcím,“ řekla Zítková.

Šlo o projekt Daruj krev, který byl iniciativou studentů Pražské Vysoké školy ekonomické podle nichž se počet dárců krve neustále snižuje.

Ilustrační foto.
V Nýrsku vybudují odstavné parkoviště