Zemědělci na Klatovsku očekávali lepší výsledky letošních žní. Předpoklády nadprůměrné úrody se zatím nevyplnily.


Sklizeň na klatovském okrese v těchto dnech vrcholí. Zemědělci podle informací okresní agrární komory již sklidili téměř 90% obilovin, to je přibližně 16 780 hektarů při průměrném výnosu 4,2 tuny z hektaru. Dokončena je také sklizeň řepky na 4 870 hektarech při výnosu 2,9 tuny z hektaru.


„V tomto týdnu, pokud počasí vydrží, bude sklizeň dokončena v níže položených oblastech,“ říká Jiřina Jandová z Okresní agrární komory v Klatovech.
Žně letos už skončily například v Měcholupské zemědělské, a.s., Rolnickém družstvu Dolany, Žďáru Chudenice a na Horažďovicku v Agrospolu Malý Bor a Výrobně obchodním družstvu Velký Bor. Žně pokračují v horských oblastech a na Sušicku, kde obilí dozrává později.


Obchodování s obilovinami je ale minimální kvůli nízkým výkupním cenám.


Zálohové ceny potravinářské pšenice se pohybují mezi 3500 – 4000 Kč za tunu. U krmných obilovin se cena pohybuje od 3000 do 3400 korun za tunu a u řepky mezi 8000 – 9000 korunami za tunu.


„Optimismus se ztrácí. Dramaticky se snižují ceny rozhodujících komodit mléka a obilí, ale prudce zvýšené náklady na hnojina, krmiva a další vstupy neklesají. Bez cen komodit, které pokryjí náklady a dají prostor pro zisk, se nedá úspěšně ekonomicky hospodařit,“ zlobí se Jandová.


„Z výsledků letošní úrody nejsem příliš nadšený. Očekávali jsme mnohem vyšší výnosy. Výnosy řepky jsou hodně slabé. Jsou dokonce nejhorší za poslední tři roky. Ostatní obiloviny jsou průměrné,“ říká Zdeněk Vlasák z Měcholupské zemědělské, a.s.


Některé podniky budou vyčkávat kvůli nízkým výkupním cenám s prodejem obilí na příhodnější období. Čekat určitě nebude Měcholupská zemědělská.
„Většina obilí zůstává doma. Máme totiž vlastní míchárnu krmných směsí, takže většinu obilí si necháváme pro vlastní potřebu. Máme k tomu dostatečné skladovací prostory,“ dodává Vlasák.