VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět, aneb co se psalo

Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulosti.

12.8.2012
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z tiskuFoto: DENÍK/ archiv


Poborovice
Vesnička necelé 3 km západně od Klatov na levém břehu Úhlavy. Najdeme zde po vytěženém písku oblíbené přírodní koupaliště.
Kdysi dávno tady žil nějaký Podivín Břečka. Neměl jednoduchý život a to jméno mu také nepřidalo. První žena mu zemřela a on zůstal sám s několika dětmi. Aby děti nebyly bez matky, tak se oženil podruhé, ale manželství to nebylo šťastné. Břečka občas pil a žena kvůli tomu dělala „velkej elent a virvál". Nakonec to dopadlo tak, že manželé šli od sebe. Břečka byl čím dál déle mimo domov, dělal po okolních vesnicích lidem došky na střechu a domů se vracel výjimečně. Děti již byly odrostlé a měly svůj vlastní život. Vždyť už byl na „vejměnku". Většinou, kde pracoval, tam i přespal. Každý den co vydělal utratil v hostinci za jídlo a hlavně za pití. Dalo by se říci, že žil veselý a bezstarostný život. V říjnu roku 1873 byl na veselce v Tajanově. Zde se hodně opil, takže nevěděl o sobě a museli mu nalívat do úst kozí mléko, kvůli otravě alkoholem. Taky ho „vodvezli" domů. Po nějakém čase Břečka přišel k sobě, probudil se a velmi se divil, že je doma v Poborovicích, a ne na veselce v Tajanově. Když ještě k tomu spatřil svoji druhou ženu, která naznačovala, že si to s ním ještě vyřídí, tak propadl depresi. Našel v cimře svoji břitvu a podřízl si krk. Sice ho našli a zavolali doktora, ale protože ztratil hodně krve, třetího dne zemřel.
Rohozno
Další malá vesnička na levém břehu Úhlavy o 7 km dál od Klatov směrem k Janovicím. Kdysi tady byla papírna.
Stará historická papírna vzala za své a byla nahrazena novým mlýnem. Ten se stal časem mlýnem družstevním a byl hojně využíván. V sobotu 8. října roku 1927 se zde stalo hrozné neštěstí. Mlynáři vypomáhali dva učni. Jeden z nich byl tehdy 15letý Viták, který byl pracovitý a velmi snaživý. Stalo se, že viděl, jak hnací řemen spadl z transmise (zařízení pro mechanický přenos hnací síly) a nenapadlo ho nic jiného, než že ho chtěl dát zpátky. Neznal sílu a neměl žádnou zkušenost, jen snahu, a to bylo bohužel málo. Byl zachycen za oděv vyčnívajícím kolíkem a vtažen do transmise. Byl několikrát otočen, mlácen o zem, a když nakonec „z toho vypad", byl v bezvědomí. Měl zpřeráženy žebra, obě ruce i nohy, ale nejhorší byla vnitřní zranění. Sotva ho dopravili do klatovské nemocnice, záhy zemřel…
Dubová Lhota
Další menší vesnička na levém břehu Úhlavy v první polovině cesty z Janovic do Nýrska. Nepřehlédnutelnou aktivitou je zdejší jezdecký klub Diana, který založili v r. 1995 manželé Strnadovi.
I zde se staly tragické události, které se nemusely stát. V červnu roku 1886 jednoho dne osmiletý synek hospodáře Josefa Mundla pásl krávu. Neměl v rukách tolik síly, aby ji udržel nebo ovládl, a tak si provaz uvázal kolem pasu. Nikdo již neřekne, co se přesně stalo, ale kráva se pravděpodobně něčeho lekla a začala utíkat. Křik a volání o pomoc nebohého chlapce nikdo neslyšel a kráva doběhla domů. Prasata ve chlívku začala podivně kvičet, na což matka Mundlová vyšla na dvůr, kde spatřila zohavenou mrtvolu svého dítěte zavěšenou na provaze… Nic k tomu nelze říci, jsou to hrozné věci, které by se stávat neměly… Pro matku to musel být nepředstavitelný bol…
To že to děti tenkrát neměly lehké, se ví. Hodně času jejich dětství jim vyplňovaly různé pomocné práce, které musely po škole běžně vykonávat. Pastva domácích zvířat patřila k dennímu stereotypu. Jako v předešlém případě, tak i 12letý sirotek Eduard Hejlíček, který sloužil u svého poručníka Josefa Kiliána, měl smůlu. Jednoho dne v srpnu roku 1908 odvazoval ve chlévě krávu, aby ji odvedl na louku, ta se však ohnala hlavou a nic netušícímu chlapci rohem vypíchla oko. Hejlíčkovi se sice dostalo vysoké odborné péče v pražské nemocnici, ale oko mu nezachránili…⋌Ivan Rubáš

Autor: Redakce

12.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: , - odbornou způsobilost pro výkon pozice sociálního pracovníka podle § 110 zák. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - schopnost týmové spolupráce, organizační a komunikativní schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, - uživatelskou znalost práce v programech MS Office, - zkušenosti s aplikací standardů kvality sociálních služeb a dlouhodobá praxe v soc. službách výhodou, - výpis z rejstříku trestů, - očkování proti žloutence typu B - ENGERIX (s nástupem minimálně druhá očkkovací dávka), NABÍZÍME: jednosměnný pracovní režim, dvakrát ročně pololetní odměny, zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, na penzijní připojištění, na rekreace, šekové poukázky na kulturu, sport, vitaminové prostředky), 5 týdnů dovolené, pro přijatého zaměstnance nabízíme byt pro 1 osobu k pronájmu, Nástup dle dohody, PLATOVÉ ZAŘAZENÍ: v souladu s NV č. 341/2017 Sb., a č. 222/2010 Sb., v platném znění, platová třída 10, platový stupeň dle započitatelné praxe, K PŘIHLÁŠCE PŘIPOJTE: , - strukturovaný životopis s uvedením kontaktních údajů, odpobrných znalostí a dosavadních zaměstnání, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, , PŘIHLÁŠKY do výběrového řízení doručte elektronicky na e-mail: i.vyhnalova@dozpbystrice.cz; h.svejkovska@dozpbystrice.cz nebo poštou na adresu: Domov pro osoby se zdravotním postižením, příspěvková organizace, Bystřice nad Úhlavou 44. Pracoviště: Domov pro osoby se zdravotním postižením bystřice nad úhlavou, příspěvková organizace, 340 22 Nýrsko. Informace: Hana Svejkovská, +420 376 571 270.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 22 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři KONSTRUKCE A INOVACE VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: SOLODOOR a.s., Nádražní 166,Sušice 342 01, Požadavky: , Celkový proces vývoje nového výrobku, tzn. design, modelování a simulace ve 3D, tvorba dokumentace pro vzorování a prototypy, kompletní vytvoření výrobní výkresové dokumentace pro sériovou výrobu, konstrukční vývoj u stávajících a nových výrobků, odpovědnost za výrobu prototypů nových výrobků, zajištění potřebné certifikace nového výrobku a prohlášení o shodě a jejich administrace, sledování trendů vývoje designu dveří v ČR i v zahraničí, sledování vývoje materiálů využívaných pro výrobu dveří, spolupráce s obchodním a marketingovým oddělením na sledování vývoje trhu dveří, úzká spolupráce s výrobou, , Požadujeme: SŠ/VŠ v oboru dřevařském nebo nábytkářském, AJ na dobré úrovní - VÝHODOU, orientace ve směrech vývoje materiálů, technologií a designu, práce v CAD 3D systému - Autodesk Inventor VÝHODOU, orientace v technologických postupech a materiálech truhlářské výroby, samostatnost, flexibilita, zodpovědnost, kreativnost, organizační schopnosti , Po ukončení doby určité možnost prodloužení na dobu neurčitou, dotované stravování, příspěvek na dopravu do zaměstnání, vzdělávací kurzy a školení, až 25 dní dovolené, slevy na kulturní a sportovní akce (vstup do bazénu, masáže …), Kontaktní osoba: Bc. Lena Yvona Geryková tel.601056503, e-mail: gerykova@solo.cz , Způsob prvního kontaktu: telefonicky,e-mailem. Pracoviště: Solodoor a.s., nádražní 166,sušice, Nádražní, č.p. 166, 342 01 Sušice 1. Informace: Lena Yvona Geryková, +420 601 056 503.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI/POMOCNÝ KUCHAŘ/KA - zkrácený úvazek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený úvazek, PRACOVNÍ DOBA: od 6:00 hodin, pondělí - pátek, NABÍZÍME: stravu zdarma , Kontakt: Pressl Miroslav, tel.: 724 032 468, VOLAT POUZE po-pá od 11:00 - 17:00h.. Pracoviště: Miroslav pressl, Rozvojová zóna, č.p. 509, 340 21 Janovice nad Úhlavou. Informace: Miroslav Pressl, +420 724 032 467.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 21 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTA, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADUJEME: ŘP "C +T", zkušenost s obsluhou zemědělských strojů výhodou, Nabízíme příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, životní pojištění, dlouhodobou perspektivu ve stabilní společnosti, MZDA: dohodou - základní sazba + pohyblivá složka mzdy podle výkonu zaměstnance a hospodářského výsledku společnosti. Pracoviště: Měcholupská zemědělská, a.s., 339 01 Klatovy 1. Informace: Jiří Rubáš, +420 602 158 291.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kristýnka Korandová v soutěži Mé pruhované léto.

Námořnice získala v mezinárodní soutěži třetí místo

Michal Straka.

Klatovy zlepšily výkon. Na výhru to ale znovu nestačilo

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Sušice hraje v sobotu ve Starém Plzenci

Sušice – První zápas v nové sezoně I. A třídy zvládli fotbalisté Sušice tak z poloviny. Na domácím stadionu remizovali s Kaznějovem 2:2. Bonusový bod navíc si připsali po výhře na penalty.

Pavilon skla v Klatovech slaví již čtvrté narozeniny

Klatovy – Už čtyři roky mohou obyvatelé a návštěvníci Klatov zajít do Pavilonu skla a pokochat se šumavskými skly, prohlédnout si výstavy, přijít na komentovanou prohlídku či přednášku.

Senco vyzve nevyzpytatelnou Soběslav

Plzeňský kraj – V Tlumačově vzplane bitva dvou úspěšných týmů z úvodního kola krajského přeboru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT