VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět, aneb co se psalo

Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulosti.

12.8.2012
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z tiskuFoto: DENÍK/ archiv


Poborovice
Vesnička necelé 3 km západně od Klatov na levém břehu Úhlavy. Najdeme zde po vytěženém písku oblíbené přírodní koupaliště.
Kdysi dávno tady žil nějaký Podivín Břečka. Neměl jednoduchý život a to jméno mu také nepřidalo. První žena mu zemřela a on zůstal sám s několika dětmi. Aby děti nebyly bez matky, tak se oženil podruhé, ale manželství to nebylo šťastné. Břečka občas pil a žena kvůli tomu dělala „velkej elent a virvál". Nakonec to dopadlo tak, že manželé šli od sebe. Břečka byl čím dál déle mimo domov, dělal po okolních vesnicích lidem došky na střechu a domů se vracel výjimečně. Děti již byly odrostlé a měly svůj vlastní život. Vždyť už byl na „vejměnku". Většinou, kde pracoval, tam i přespal. Každý den co vydělal utratil v hostinci za jídlo a hlavně za pití. Dalo by se říci, že žil veselý a bezstarostný život. V říjnu roku 1873 byl na veselce v Tajanově. Zde se hodně opil, takže nevěděl o sobě a museli mu nalívat do úst kozí mléko, kvůli otravě alkoholem. Taky ho „vodvezli" domů. Po nějakém čase Břečka přišel k sobě, probudil se a velmi se divil, že je doma v Poborovicích, a ne na veselce v Tajanově. Když ještě k tomu spatřil svoji druhou ženu, která naznačovala, že si to s ním ještě vyřídí, tak propadl depresi. Našel v cimře svoji břitvu a podřízl si krk. Sice ho našli a zavolali doktora, ale protože ztratil hodně krve, třetího dne zemřel.
Rohozno
Další malá vesnička na levém břehu Úhlavy o 7 km dál od Klatov směrem k Janovicím. Kdysi tady byla papírna.
Stará historická papírna vzala za své a byla nahrazena novým mlýnem. Ten se stal časem mlýnem družstevním a byl hojně využíván. V sobotu 8. října roku 1927 se zde stalo hrozné neštěstí. Mlynáři vypomáhali dva učni. Jeden z nich byl tehdy 15letý Viták, který byl pracovitý a velmi snaživý. Stalo se, že viděl, jak hnací řemen spadl z transmise (zařízení pro mechanický přenos hnací síly) a nenapadlo ho nic jiného, než že ho chtěl dát zpátky. Neznal sílu a neměl žádnou zkušenost, jen snahu, a to bylo bohužel málo. Byl zachycen za oděv vyčnívajícím kolíkem a vtažen do transmise. Byl několikrát otočen, mlácen o zem, a když nakonec „z toho vypad", byl v bezvědomí. Měl zpřeráženy žebra, obě ruce i nohy, ale nejhorší byla vnitřní zranění. Sotva ho dopravili do klatovské nemocnice, záhy zemřel…
Dubová Lhota
Další menší vesnička na levém břehu Úhlavy v první polovině cesty z Janovic do Nýrska. Nepřehlédnutelnou aktivitou je zdejší jezdecký klub Diana, který založili v r. 1995 manželé Strnadovi.
I zde se staly tragické události, které se nemusely stát. V červnu roku 1886 jednoho dne osmiletý synek hospodáře Josefa Mundla pásl krávu. Neměl v rukách tolik síly, aby ji udržel nebo ovládl, a tak si provaz uvázal kolem pasu. Nikdo již neřekne, co se přesně stalo, ale kráva se pravděpodobně něčeho lekla a začala utíkat. Křik a volání o pomoc nebohého chlapce nikdo neslyšel a kráva doběhla domů. Prasata ve chlívku začala podivně kvičet, na což matka Mundlová vyšla na dvůr, kde spatřila zohavenou mrtvolu svého dítěte zavěšenou na provaze… Nic k tomu nelze říci, jsou to hrozné věci, které by se stávat neměly… Pro matku to musel být nepředstavitelný bol…
To že to děti tenkrát neměly lehké, se ví. Hodně času jejich dětství jim vyplňovaly různé pomocné práce, které musely po škole běžně vykonávat. Pastva domácích zvířat patřila k dennímu stereotypu. Jako v předešlém případě, tak i 12letý sirotek Eduard Hejlíček, který sloužil u svého poručníka Josefa Kiliána, měl smůlu. Jednoho dne v srpnu roku 1908 odvazoval ve chlévě krávu, aby ji odvedl na louku, ta se však ohnala hlavou a nic netušícímu chlapci rohem vypíchla oko. Hejlíčkovi se sice dostalo vysoké odborné péče v pražské nemocnici, ale oko mu nezachránili…⋌Ivan Rubáš

Autor: Redakce

12.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrea Nushartová (uprostřed) vyhrála na zimním poháru Čechy 11letých plavců závod na 100 m prsa.

Andrea Nushartová je na prsařské stovce mezi 11letými nejlepší v ČR

Ilustrační foto

Domažlicko a Klatovsko musí přeladit příjem HD kanálů České televize

FOTO: Klatovští hokejisté podlehli Žihadlům

Klatovy – V předehrávce 23. kola 2. ligy, skupiny Střed nestačili v úterý hokejisté Klatov na Moravské Budějovice a po dvou výhrách si doma připsali porážku 2:4.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

FOTO: Faru navštívili čerti, andělé i Mikuláš

Myslív – Jako kdyby se tam nastěhovali čerti, to v sobotu vypadalo na faře v Myslívě. Naštěstí andělé s Mikulášem měli celou situaci pod kontrolou.

Česko ve středu zpívá koledy. Přijďte také

Klatovsko – Zveme vás na již sedmý ročník akce Česko zpívá koledy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT