VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět, aneb co se psalo 139 díl

Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulost

18.8.2012
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1900 - 1910Foto: archiv Ivana Rubáše


Zelená Lhota
Šumavská vesnička 5 km jižně od Nýrska nad bývalým „Angeltalem", zatopeným „Udicovým údolím", dnešní Nýrskou přehradou, a pod mohutným Prenetským hřbetem (1071 m n. m.). Ze západu chrání obec menší vrch Kravař a pod ním protéká přes obec do přehrady Zelenský potok. První písemná zmínka o obci je z r. 1533 a dominantou je opravený kostel sv. Wolfganga z 18. století.
Těžký životní úděl měla 35. letá Františka Pauli, žena rolníka z čp. 29, která svoje každodenní starosti o živobytí duševně nezvládla a nevydržela. Její mysl se stále víc a více zatemňovala a nakonec vše vyřešila tím, že se v sobotu 9. června roku 1883 v rybníce u Dešenic utopila. A co ji k tomu vedlo? Její nezodpovědný manžel měl jít k soudu kvůli křivé přísaze. Asi se hodně bál kriminálu, takže utekl do Hamburku, koupil si za poslední rodinné peníze plavební lístek a zmizel v Americe. A chudáku ženské nechal na krku devět dětí…
Zajímavě působí tři dobové zprávy. Jedna z 10. února roku 1877 praví, že nádeník Jan Motl 22. ledna 1877 přepadl Kateřinu Budweiserovou a zasadil jí nožem tři rány do hlavy. Byly tak silné, že již ta první byla smrtelná. A proč? Manželství Motlovo bylo hodně hádavé a to samé bylo u Budweiserů. Bylo zajímavé, že se Motl s Budweiserovou, nejdříve tajně a poté i veřejně, dali dohromady a žili spolu. Po nějakém čase se chtěla nevěrná manželka vrátit ke svému oficiálnímu manželovi, ale Motl nemohl připustit, že by ho opustila. Proto udělal to, co udělal… Kolik dostal let vězení a co s ním bylo dál, bohužel nevím.
Druhá zpráva vypovídala o Janu Mottlovi. Byl prý hajný, po otci mu říkali „Schusterhans" a neměl dobrou pověst. Jednou takhle 13. září roku 1897 přišel do hospody k „Breierům" a sousedé, kteří tam hráli karty, ho neviděli rádi. On se totiž hned s každým hádal a pral. Aby nebylo zbytečné zle, tak mu také rozdali, jenže po několika hrách byl Mottl v ráži a obviňoval spoluhráče Michala Aschenbrennera z podvodné hry. Určitě chtěl vyvolat spor. V lokále se mu to nepodařilo, ale za hodinku se oba setkali na záchodě a tam Mottl soupeře dvakrát nožem „rýp". Nastal pokřik a všichni vyběhli před hospodu, kde Mottl vzal odněkud lopatu a praštil svého soka po hlavě tak silně, až zlámal násadu. Věc se dostala k policajtům a k plzeňskému soudu, kde měl mimochodem Mottl z pekla štěstí. Jelikož Aschenbrenner nemarodil více než 20 dní, tak nešlo o těžké ublížení na zdraví a také rány po noži byly lékaři shledány jako lehké, povrchové. Takové jednání soudu překvapilo i samotného Mottla, takže proti 14 dnům vězení vůbec nic nenamítal…
Třetí zpráva hovořila o tom, že v srpnu roku 1903 byl zabit známý silák Jan Mottl. A jak? To šli z místní hospody tři „vožralové", kteří se mezi sebou hádali a dokonce se začali rvát. Šel kolem nich místní silák zmíněný Mottl a rváči, z nichž všichni tři pocítili na vlastní kůži pádnost jeho pěstí, se najednou spojili a přenesli svůj hněv na něj. Vrhli se svorně na něho a jeden z nich, jakýsi Jakub Mundl, zasadil Mottlovi zákeřně zezadu „bejkovcem" takovou ránu, že mu temenní kost úplně přerazil. Mottl po sobě zanechal ženu a několik nezaopatřených dítek. Jestli to byl stejný Motl jako ten z r. 1877, co zabil, tak osud trestal přímo. Pokud to byl jeho syn, tak osud trest přenášel. Také je však možné, že šlo o shodu jmen v jedné vesnici. Určitě to však byl ten raubíř a rváč (z druhé zprávy), který každému nabil. Jak se říká" „Kdo s čím zachází, s tím také schází", se potvrdilo. A co Mundl? Toho zatkli a odsoudili. Po vystřízlivění a následně u soudu všeho litoval, ale bohužel čas nešel vrátit… .
Žíznětice
Žíznětice – vesnička cca 3 km východně od Nýrska pod Želivským vrchem. Na Šumavě měli život i smrt k sobě hodně blízko. Například v lednu roku 1903 se žíznětickému hostinskému Finkovi narodilo první dítě. Porod nebyl jednoduchý, takže prvorodička byla celé dny upoutána na lůžku. Po týdnu přišel den křtu a všichni se vydali, kromě novopečené maminky, do kostela. Domácí i známí se těšili z této radostné události, která se však změnila v bolest v momentu, kdy přišli zpátky domů. Mladá hostinská zemřela. V okamžiku, kdy odnesli děcko do kostela, se jí přitížilo a srdíčko ten nápor nevydrželo… Náhoda tomu chtěla, že se v jedné světnici objevila kolébka i rakev. Jak jsem již uvedl, život na staré Šumavě byl již takový, lidé žili ze dne na den a smrti viděli kolem sebe hodně, takže ji brali jako nedílnou součást svého života…
⋌Ivan Rubáš

Autor: Redakce

18.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tisícího zaměstnance Jakuba Vobroučka (druhý zleva), přivítali vedoucí personálního oddělení Martina Vyčichlová a jednatelé Roland Dimbath (druhý zprava) a Václav Nováček.

Rodenstock vítal tisícího pracovníka

Prvňáci ze ZŠ Hlavňovice.
3

Naši prvňáci ze ZŠ Hlavňovice, ZŠ Běšiny a ZŠ Bolešiny

Andrea Nushartová je na prsařské stovce mezi 11letými nejlepší v ČR

Klatovy – Početné zastoupení měl Plavecký klub TJ Klatovy na nejvyšších podzimních republikových soutěžích v plavání žactva, které se konaly začátkem prosince na různých místech České republiky.

Domažlicko a Klatovsko musí přeladit příjem HD kanálů České televize

Čerchov – Ve čtvrtek 14. prosince dojde k přeladění kmitočtů, na kterých z Čerchova na Domažlicku a stanoviště Klatovy-Doubrava vysílá digitální multiplex RS7 (Regionální síť 7), jehož prostřednictvím diváci ladí v pozemním vysílání kanály České televize ve vysokém rozlišení (HD).

FOTO: Klatovští hokejisté podlehli Žihadlům

Klatovy – V předehrávce 23. kola 2. ligy, skupiny Střed nestačili v úterý hokejisté Klatov na Moravské Budějovice a po dvou výhrách si doma připsali porážku 2:4.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT