VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět, aneb co se psalo 139 díl

Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulost

18.8.2012
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1900 - 1910Foto: archiv Ivana Rubáše


Zelená Lhota
Šumavská vesnička 5 km jižně od Nýrska nad bývalým „Angeltalem", zatopeným „Udicovým údolím", dnešní Nýrskou přehradou, a pod mohutným Prenetským hřbetem (1071 m n. m.). Ze západu chrání obec menší vrch Kravař a pod ním protéká přes obec do přehrady Zelenský potok. První písemná zmínka o obci je z r. 1533 a dominantou je opravený kostel sv. Wolfganga z 18. století.
Těžký životní úděl měla 35. letá Františka Pauli, žena rolníka z čp. 29, která svoje každodenní starosti o živobytí duševně nezvládla a nevydržela. Její mysl se stále víc a více zatemňovala a nakonec vše vyřešila tím, že se v sobotu 9. června roku 1883 v rybníce u Dešenic utopila. A co ji k tomu vedlo? Její nezodpovědný manžel měl jít k soudu kvůli křivé přísaze. Asi se hodně bál kriminálu, takže utekl do Hamburku, koupil si za poslední rodinné peníze plavební lístek a zmizel v Americe. A chudáku ženské nechal na krku devět dětí…
Zajímavě působí tři dobové zprávy. Jedna z 10. února roku 1877 praví, že nádeník Jan Motl 22. ledna 1877 přepadl Kateřinu Budweiserovou a zasadil jí nožem tři rány do hlavy. Byly tak silné, že již ta první byla smrtelná. A proč? Manželství Motlovo bylo hodně hádavé a to samé bylo u Budweiserů. Bylo zajímavé, že se Motl s Budweiserovou, nejdříve tajně a poté i veřejně, dali dohromady a žili spolu. Po nějakém čase se chtěla nevěrná manželka vrátit ke svému oficiálnímu manželovi, ale Motl nemohl připustit, že by ho opustila. Proto udělal to, co udělal… Kolik dostal let vězení a co s ním bylo dál, bohužel nevím.
Druhá zpráva vypovídala o Janu Mottlovi. Byl prý hajný, po otci mu říkali „Schusterhans" a neměl dobrou pověst. Jednou takhle 13. září roku 1897 přišel do hospody k „Breierům" a sousedé, kteří tam hráli karty, ho neviděli rádi. On se totiž hned s každým hádal a pral. Aby nebylo zbytečné zle, tak mu také rozdali, jenže po několika hrách byl Mottl v ráži a obviňoval spoluhráče Michala Aschenbrennera z podvodné hry. Určitě chtěl vyvolat spor. V lokále se mu to nepodařilo, ale za hodinku se oba setkali na záchodě a tam Mottl soupeře dvakrát nožem „rýp". Nastal pokřik a všichni vyběhli před hospodu, kde Mottl vzal odněkud lopatu a praštil svého soka po hlavě tak silně, až zlámal násadu. Věc se dostala k policajtům a k plzeňskému soudu, kde měl mimochodem Mottl z pekla štěstí. Jelikož Aschenbrenner nemarodil více než 20 dní, tak nešlo o těžké ublížení na zdraví a také rány po noži byly lékaři shledány jako lehké, povrchové. Takové jednání soudu překvapilo i samotného Mottla, takže proti 14 dnům vězení vůbec nic nenamítal…
Třetí zpráva hovořila o tom, že v srpnu roku 1903 byl zabit známý silák Jan Mottl. A jak? To šli z místní hospody tři „vožralové", kteří se mezi sebou hádali a dokonce se začali rvát. Šel kolem nich místní silák zmíněný Mottl a rváči, z nichž všichni tři pocítili na vlastní kůži pádnost jeho pěstí, se najednou spojili a přenesli svůj hněv na něj. Vrhli se svorně na něho a jeden z nich, jakýsi Jakub Mundl, zasadil Mottlovi zákeřně zezadu „bejkovcem" takovou ránu, že mu temenní kost úplně přerazil. Mottl po sobě zanechal ženu a několik nezaopatřených dítek. Jestli to byl stejný Motl jako ten z r. 1877, co zabil, tak osud trestal přímo. Pokud to byl jeho syn, tak osud trest přenášel. Také je však možné, že šlo o shodu jmen v jedné vesnici. Určitě to však byl ten raubíř a rváč (z druhé zprávy), který každému nabil. Jak se říká" „Kdo s čím zachází, s tím také schází", se potvrdilo. A co Mundl? Toho zatkli a odsoudili. Po vystřízlivění a následně u soudu všeho litoval, ale bohužel čas nešel vrátit… .
Žíznětice
Žíznětice – vesnička cca 3 km východně od Nýrska pod Želivským vrchem. Na Šumavě měli život i smrt k sobě hodně blízko. Například v lednu roku 1903 se žíznětickému hostinskému Finkovi narodilo první dítě. Porod nebyl jednoduchý, takže prvorodička byla celé dny upoutána na lůžku. Po týdnu přišel den křtu a všichni se vydali, kromě novopečené maminky, do kostela. Domácí i známí se těšili z této radostné události, která se však změnila v bolest v momentu, kdy přišli zpátky domů. Mladá hostinská zemřela. V okamžiku, kdy odnesli děcko do kostela, se jí přitížilo a srdíčko ten nápor nevydrželo… Náhoda tomu chtěla, že se v jedné světnici objevila kolébka i rakev. Jak jsem již uvedl, život na staré Šumavě byl již takový, lidé žili ze dne na den a smrti viděli kolem sebe hodně, takže ji brali jako nedílnou součást svého života…
⋌Ivan Rubáš

Autor: Redakce

18.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 16 000 Kč

Odborní účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strukturovaný životopis pošlete spolu s krátkým motivačním dopism e-mailem (pollak.ddm@gmail.com) nejpozději do 25. května 2018., , POŽADUJEME: min. SŠ s maturitou (ideálně ekonomického směru), znalost podvojného a mzdového účetnictví a související legislativy, dobrá znalost MS Office a práce s internetem, schopnost analytického myšlení a sebeorganizace, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, trestní bezúhonnost , , VÍTÁME: praxi v oboru výhodou (ideálně v organizační složce státu nebo v příspěvkové organizaci), znalost cizího jazyka (Aj, Nj) výhodou, výhodou znalost účetního softwaru, znalost a zkušenosti s administrací dotačních programů, , NÁPLŇ PRÁCE: samostatné vedení podvojného účetnictví v příspěvkové organizaci, mzdová agenda, administrace projektů realizovaných z dotačních titulů, komunikace s úřady a ostatními institucemi a s klientelou organizace, , NABÍZÍME: plný pracovní úvazek, zaměstnanecké výhody (stravování, další vzdělávání), platové zařazení dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů , , V případě dalších dotazů se obracejte na Mgr. Tomáše Pollaka - 606 880 502. Výběrové řízení proběhne v pondělí 28.5.2018 v dopoledních hodinách.. Pracoviště: Dům dětí a mládeže horažďovice, Mírové náměstí, č.p. 11, 341 01 Horažďovice. Informace: Tomáš Pollak, +420 606 880 502.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě DĚLNÍK/DĚLNICE VE ŠLECHTĚNÍ BRAMBOR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nejdříve telefonický kontakt: Ing. Kopačka, tel. 602 186 423 nebo, e-mail: vesa@velhartice.cz. Pracoviště: Vesa velhartice, a.s., 341 42 Kolinec. Informace: Viktor Kopačka, +420 602 186 423.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 25 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ZEDNÍCI/POKLADAČI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Do našeho týmu hledáme mistra na stavby.. Místo výkonu práce okres Klatovy a Domažlice, Plzeňský kraj. , Doprava z Klatov na jednotlivé stavby zajištěna, POŽADUJEME: řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru dopravních staveb, flexibilita, spolehlivost, samostatnost. , NÁPLŇ PRÁCE: vedení a kontrola dělníků, komunikace se stavebním dozorem, řešení operativních záležitostí, NABÍZÍME odpovídající mzdové ohodnocení, pracovní oblečení a obuv, 100 % proplácení přesčasů, stravenky, , Pro sjednání osobní schůzky nejdříve telefonický nebo e-mailový kontakt - p. Hájek 777 164 470, info@finalkom.cz. Pracoviště: Final kom s. r. o., 339 01 Klatovy 1. Informace: Vladimír Hájek, +420 777 164 470.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 90 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování STROJNÍK PRO VÝROBNU KRMNÝCH SMĚSÍ - OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ: výrobna krmných směsí Klatovy, POŽADUJEME: manuální zručnost, NÁPLŇ PRÁCE: Přesun hmot, polotovarů, výrobků, pomocné a manipulační práce. Obsluha dopravníku při přemisťování naplněných pytlů po pytlování, provádění obsluhy stroje na zašívání naplněných pytlů, označení pytlů etiketou., NABÍZÍME: mzda 90 Kč/hod.; 5 týdnů dovolené, zázemí stabilní a prosperující firmy, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou, vánoční příspěvek, pravidelné školení odborné způsobilosti, , Kontakt nejdříve telefonický (7 - 15:30 hod.) nebo e-mailový pro sjednání osobní schůzky.. Pracoviště: Primagra, a.s. - vks klatovy, Jateční, č.p. 661, 339 01 Klatovy 1. Informace: Zdeněk Korec, +420 601 362 039.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž onanoval před dívkou, dělá to už 39 let

Fotbal, divize sk. A: Klatovy - Malše Roudné
36

Klatovští fotbalisté si poradili s Roudným

AKTUALIZOVÁNO

Cvičení mělo prověřit, jak jsou záchranáři připraveni na masakr

Rozvadov – Lukáš Jindra z Plzně bude jednou, až dostuduje, profesionální záchranář.

Klatovskem opět projedou historické sportovní vozy

Klatovsko – Také v letošním roce budou mít motorističtí nadšenci a milovníci historických sportovních automobilů, které v minulosti soutěžily ve světových rallye, možnost vidět tyto plechové krasavce přímo na Klatovsku, kudy opět povede jedna z etap Rallye Wiesbaden.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

OBRAZEM: V Sušici odstartovaly letošní farmářské trhy

Sušice - Zaplněné sušické náměstí sledovalo kuchařskou show, která byla součástí tradičních sušických farmářských trhů, jež v sobotu odstartovaly. Další trhy se v Sušici konají v sobotu 16 června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT