VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se psalo - 19

Janovice nad Úhlavou - Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

4.4.2010
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novinFoto:

Janovice n. Úhl.

Městečkem jsem se zabývali již minule, dnes přinášíme zbývající část střípků ze starých novin.

Další pokračování po janovických událostech nás opět zavede ho hostince. Je to dáno tím, že lidé tenkrát trávili v hospodách hodně času. Ono to bylo kolikrát jediné místo, kde se člověk něco dozvěděl a také nějaké obchody udělal. Také jako dnes, kdo to neuměl s kořalkou, měl nepříjemné problémy. V Janovicích v hostinci u Oberhofera popíjeli hudebníci bratři František a Karel Kiliánové a s nimi cihlář František Altmann. Osudným večerem byla sobota 2. června 1923.

Tato trojice pila pospolu až do druhé hodiny po půlnoci, kdy v podroušeném stavu opustila místní lokál. K nim se přidal ještě pokrývač Hynek Krátký. Na cestu si koupili dvě flašky kořalky a jednu z nich venku dokázali ještě vypít. Asi když se hádali o pití z druhé láhve, došlo k hádce, při které Altmann vrazil Františkovi Kiliánovi takovou facku, že se po ní svalil na zem. Což o to, to se stane, ale v tomto případě Kilián zůstal ležet a nehýbal se. Zpočátku se myslelo, že si jen „ustlal“ (opilostí usnul), ale potom se zjistilo, že je v bezvědomí. Odnesli ho domů, kde však druhý den, v pondělí, zemřel.

Jelikož bylo podezření, že za smrt může zmíněná facka, byla nařízena pitva a Altmann odveden do Klatov do vazby. V dubnu následujícího roku byl soud, který z vyšetřovacího materiálu shledal, že po udané první facce, po které Kilián zavrávoral, následoval ještě jeden políček, po kterém poškozený upadl hlavou na cestu plnou kamení. O jeden z kamenů si prorazil lebku a krvácení do mozku zapříčinilo smrt. Výslechy svědků prokázaly, že Altmann se fackou bránil začínajícímu Kiliánovu napadení, při kterém byl použit hudební nástroj. Dále svědkové vylíčili oba aktéry jako velké přátele, kteří neměli proti sobě zášti, ale rádi se napili. Krajský soud v Plzni rozhodl, že se Altmann dopustil přečinu těžkého ublížení na těle a odsoudil ho na pět měsíců vězení. Tak to vidíte, i když to byla jen nešťastná událost, život to dotyčnému nevrátí. Proto mějte svoje pití kořalky pod kontrolou…

Téhož roku 1924, v měsíci září se v Janovicích kradlo. Potulná cikánka, jejíž jméno se nepodařilo četnictvu zjistit, se nepozorovaně vplížila do krámu pekaře Vlčka, kde zcizila pět tisíc korun, které byly uloženy ve stole. Po zjištění, že peníze jsou fuč, se rozeběhlo pátrání po dotyčné, ale po ní jako by se zem slehla. V nedalekém hostinci u J. Koblera si večer šly služky lehnout a jaké bylo jejich překvapení, když pod jednou postelí načapaly ukrytou cikánku. Ihned zavolaly četníky, kteří zjistili, že údajná pachatelka je ve vysokém stupni těhotenství. Zdejší porodní bába ji prohlédla, peníze však nenašla, ale doporučila šetrné zacházení.

Četníci dopravili dotyčnou k soudu do Klatov, kde na tuto okolnost upozornili, a proto byla nastávající matka dopravena ambulančním vozem do klatovské nemocnice. Jaké muselo být překvapení, když druhý den ráno šli četníci pachatelku vyslechnout, ale ona na pokoji nebyla. Prostě utekla. Sice se vydali do jejich tábořiště nedaleko Dlažova, ale když tam dorazili, tak tam nikoho nebylo. Tito lidé, kteří byli uvyklí na policejní návštěvy, měli tak rychlou pohotovost a neskutečně rychlý přesun, že by jim to i vojáci mohli závidět. A že by byli před půl dnem někde o několik desítek kilometrů jinde? To není možné a hlavně dokažte to…

Tenkrát i četníci měli omezené technické možnosti, a tak potulná tlupa zmizela bůhví kde. Snad opět v Bavorsku, odkud k nám přes hranice jezdili ve svých povozech. Ti čeští, chudší, je prý neměli. A co se stalo s inkriminovanou cikánkou a jejím dítětem, to také nikdo neví. A peníze? Ty Vlček už nikdy neuviděl. Ale nepřišly nadarmo. Normálně posloužily někomu jinému. I dnes přes státní a městské zakázky se část peněz ocitne v rukách úplně jiného člověka, než komu jsou určeny. Holt poslouží tomu, kdo dřív po nich šáhne…

Ivan Rubáš

4.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 16 000 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení ÚŘEDNÍK ODBORU VÝSTAVBY A ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úředník odboru výstavby a územního plánování, , PŘEDPOKLADY PRO VZNIK PP: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním očbanem ČR, popř. je cizím státním občanem s trvalým pobytem v ČR, dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkn správních činností stanovených zvláštním právním předpisem, , DALŠÍ POŽADAVKY: SŠ s maturitou, spolehlivost, flexibilita, schopnost operativní práce v kolektivu, schopnost samostatného řešení problémů, schopnost práce v kolektivu, umění jednat s lidmi, velmi dobrá komunikace, znalost práce s PC, uživatelská znalost MS Office, schopnost naučit se zvládat různé jednoúčelové programy (statistika, spisová služba atp.), , VÝHODOU: zkušenosti s výkonem správní činnosti, technická orientace, , PŘIHLÁŠKY do výběrového řízení lze podávat v termínu do 30.5.2018 do 11 hod. na adresu: Městský úřad Horažďovice, Mírové náměstí 1, 341 01 Horažďovice, nebo osobně do podatelny MěÚ Horažďovice. Uzavřenou obálku označte nápisem: "Výběrové řízení - V"., , Přihláška musí obsahovat: jméno, příjmení a titul; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu včetně tel. spojení; číslo OP; datum možného nástupu; datum a podpis uchazeče; souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů., K přihlášce připojte: životopis zaměřený na průběh dosavadní praxe a odborné způsobilosti a dovednosti; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce; ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, , Platová třída 8, nástup 1.7.2018 nebo dle dohody, PP na dobu určitou - po dobu mateřské a rodičovské dovolené, zkušební doba 3 měsíce, Více informací na výše uvedeném kontaktu - Mgr. Robert Flachs 371 430 540, flachs@muhorazdovice.cz, internetové stránky MU Horažďovice. Pracoviště: Město horažďovice, Mírové náměstí, č.p. 1, 341 01 Horažďovice. Informace: Robert Flachs, +420 371 430 540.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČI A OBSLUHA CNC OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADUJEME: dobré znalosti matematiky, geometrie, praxe ve strojním oboru nebo opravárenství, NABÍZÍME: stravenky, KONTAKT nejdříve telefonický nebo e-mailový pro sjednání osobní schůzky: Luboš Rašpl 602 113 140, raspl@argascnc.cz. Pracoviště: Argas cnc s.r.o. - pracoviště, 339 01 Klatovy 1. Informace: Luboš Rašpl, +420 602 113 140.

Služby - Služby Poštovní doručovatel 14 700 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek DORUČOVATEL LISTOVNÍ MOTORIZOVANÝ NEBO PĚŠÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14700 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: POŽADUJEME: min. vyučení, trestní bezúhonnost, odolnost vůči stresu a fyzické zátěží, dobré komunikačné schopnosti a příjemné vystupování, spolehlivost a pečlivost, v případě motorizovaného doručování řidičský průkaz sk. B, NÁPLŇ PRÁCE: příprava poštovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na úkládacích poštách, příprava, třídění a doručování propagačního materiálu, výplata poštovních poukázek a důchodů, vyúčtování po návratu na pracoviště, PRACOVNÍ DOBA DORUČOVÁNÍ: pěší 6-14 hodin, motorizovaný 7 - 15 hodin, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, příspěvek na životní/penzijní připojištění, Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení, KONTAKT: telefonicky (pracovní dny 9 - 15 hodin), e-mailem, osobně - paní Brůhová Martina. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik - nádražní ul., Nádražní, č.p. 89, 339 01 Klatovy 1. Informace: Martina Brůhová, +420 605 220 539.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč

Obsluha strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená DĚLNÍK ODĚVNÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné POUZE pro OZP., POŽADUJEME: zodpovědnost, pečlivost, smysl pro dobře odvedenoup ráci, manuální zručnost, znalost šití na průmyslovém šicím stroji, NÁPLŇ PRÁCE: střídavě šití, žehlení, začišťování, obsluha knoflíkovačky a dírovačky, popřípadě jiné pomocné práce v oděvní výrobě, NABÍZÍME: zaučení, práce v malém příjemném kolektivu, zkrácený úvazek, možnost přizpůsobení pracovní doby, možnost střídání pracovní polhy, práce na různých strojích, střídání sedu, stoje a chůze , ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY: příspěvek na penzijní připojištění, zkrácený úvazek, příplatek za 100% využití pracovní doby, možnost nákupu firemních výrobků za velmi zvýhodněné ceny, občerstvení na pracovišti, při dobrých pracovních výsledcích poukázky na masáže a pedikúru, firemní akce v režii firmy, možnost vedení účtu zdarma, ÚVAZEK: 4 - 6 hodin denně, MZDA: 12 000 Kč při plném úvazku + benefity, Korespondenční adresa: Nádražní ul. - areál býv. Kasáren, 342 01 Sušice. Pracoviště: 2p servis s.r.o. - klatovy, Dr. Sedláka, č.p. 763, 339 01 Klatovy 1. Informace: Ilona Matějčková, +420 733 133 146.


Mistrovství ČR veteránů 2018 v basketbalu: ženy 40+: Pražský sběr (bílé dresy) - Sochy Beroun
22

Na letošním mistrovství ČR veteránů v basketbalu hrály týmy z pěti zemí

Vyhlášení výsledků Běhu na Kašperk 2018. Zleva Tomáš Dolejš, Lukáš Holeček, Jakub Jelínek a Martin Šimurda.

Kašperskohorské běhy měly tradiční vítěze

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Muž řešil spor rozbitím vrat. Najel do nich traktorem

Horažďovice – Policisté v Horažďovicích ukončili prověřování sousedského sporu, který se odehrál 3. března v obci na Horažďovicku.

FOTO: Při čelním střetu aut se vážně zranili oba řidiči

Štěpánovice – Pro vážně zraněnou ženu a muže musel letět ve čtvrtek v podvečer vrtulník do Štěpánovic, kde se čelně střetla dvě osobní auta. Při nehodě bylo zraněno i dítě, které skončilo v nemocnici.

Luby hostí v krajském přeboru Nýrsko

Klatovsko – Fotbalové soutěže pokračují v nadcházejících dnech (PÁ 25. 5. – ÚT 29. 5.) dalšími zápasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT