BERNARTICE

Malá víska mezi Chlístovem a Mlázovy cca 12 km od Klatov. Za protektorátu, kdy se chování lidí poměrně změnilo, se tady stala tragická událost, kterou sice četnictvo vyšetřovalo, ale nevíme výsledku. Co se přihodilo? V pátek 4. října roku 1940 byl nalezen dvouměsíční Václav Jakl mrtvý. Doktor shledal příčinu jeho smrti udušením a vyslovil domněnku o násilném trestném činu. Při výslechu bylo zjištěno, že mladí manželé, 33letý Václav Jakl a jeho novomanželka Helena, rozená Korecová, modistka z Mlázova, měli mezi sebou slovní rozepře. Je možné, skoro určité, že všechno vzešlo ze strany tchyně, Jaklovy matky, která s nimi bydlela pod jednou střechou.

Muselo jí hodně „ležet v žaludku“ oznámení, že její zamilovaný syn nechal na svoji manželku přepsat vlastnické právo na polovinu domku. Hádky vygradovaly do té míry, že se dokonce uvažovalo o rozchodu. Aby se situace nějak uklidnila, tak se mladá Jaklová vrátila ke svým rodičům. Bohužel bez malého synka, kterého jí tchyně nechtěla vydat. I přesto, že ho kojila. Druhý den přišla i s úřední intervencí obecního starosty, ale opět marně.

Manžel se svojí matkou před nimi zamkli dveře a přes okno nešťastné snaše řekli, že jedině soud může rozhodnout. No a druhý den se novorozeně našlo v kolébce mrtvé… Jak jsem již v úvodu psal, vyšetřování sice začalo, ale s jakým výsledkem bohužel nevíme. Válka neválka, lidé pro majetek jsou schopni čehokoliv…