KOMOŠÍN

Osada na pravém břehu Úhlavy naproti Dolanům u Klatov. Pocházel odtud Josef Sekyra, který se v sobotu 27. dubna roku 1935 ženil. Pochopitelně v dolanském kostele. Aby tam mohl být, tak se musel dostat na druhý břeh. Slavnostně vyzdobené auto se svatebčany sice projelo úhlavskou vodou, ale u břehu v rozježděné bahnité cestě zapadlo. Během okamžiku bylo uvnitř auta půl metru vody, takže všichni svatebčané vystrčili nohy do výšky a začali mohutně volat o pomoc. Ven se do toho bláta nikomu nechtělo, protože by byl „špinavej“ jako prase. Protože volali společně, tak měli štěstí, bylo je slyšet. Z vesnice přitáhli párek volů a automobil s pasažéry vytáhli. Svatba byla zachráněna a automobil vlastně také. Nechal se otevřený „vyluftovat“ (usušit), a jelikož motor byl vcelku vysoko, a málo vodou zasažený, tak se jenom promazal. Dneska je sice automobil technicky a elektronicky vymakanější, ale na vodu náchylnější…

Les kolem Komošína byl svědkem mnoha tajných schůzek mezi tehdy 52letým Josefem Černým z Dolan a místní 12letou dívkou. Jaký vztah doopravdy mezi nimi byl, to věděli jen oni, ale bylo to více než normální přátelství. Jejich poměr trval skoro tři léta, a když došlo na intimnosti, tak se dívka doma matce svěřila. Rodiče okamžitě Černého udali a vše se dostalo ke klatovskému soudu. Ten zasedl 8. května roku 1935 a důkazy prokázal Černého vinu v mravnostním ohrožování dítěte.

Dotyčný zhýralec dostal jeden rok vězení nepodmíněně, s nástupem ihned. A to jeho doznání bylo ještě bráno jako polehčující okolnost.

Ivan Rubáš

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930
Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 404