STRÝČKOVICE

Menší obec severně od Chudenic, která se dostala do novin bohužel vinou tragické události. Na začátku vesnice byl ve středu 16. října roku 1935 zastřelen četnický strážmistr. A jak k tomu došlo? Na začátku všeho bylo udání všímavého člověka, který nahlásil četnické pátrací stanici v Kolovči, že viděl několikanásobného vraha Hellera jít po silnici přes Srbice směrem do Chudenic.

Výše zmíněný strážmistr Josef Jirka nasedl na motocykl a vydal se udaným směrem. Před Strýčkovicemi hledaného pachatele dostihl, předjel a vyzval ho ke vzdání odporu a podvolení k zatčení. Bohužel tímto udělal osudovou chybu, protože vůbec nekalkuloval s rizikovou situací, která vždy nastane, když se potkáte s vrahem. Heller, aniž by slovo promluvil, zareagoval po svém. Vytáhl z kapsy revolver a dvěma výstřely četníka zabil. Jakmile zaregistroval zájem o svoji osobu ze strany místních vesničanů, kteří celý incident z dálky viděli, začal utíkat přes pole k Výšensku a následně na Býšov. Zde požádal rolníka Geigra o vodu, a po malé pauze utíkal dál.

Ilustrační foto.
Návrhy na pomník obětem první světové války

Dostal se do Trnčí, které zleva obešel, a potom zmizel v Bělýšovském lese. To už byla v celém kraji vyhlášená nejvyšší pohotovost a všichni četníci, ve spolupráci s místními muži, hlídali na všech cestách vedoucích z těchto rozlehlých lesů. Hlídaly se cesty vedoucí k Úhlavě a též na jih na Dolany a Poleň. Hellerovi se přesto podařilo hlídky obejít, dostal se kolem Malechova k Trštejnskému mlýnu, kde se dostal na druhý břeh Úhlavy. Tady někde se ho pokoušel střelbou zastavit malechovský rolník Josef Zeman.

Naivně si myslel, že se Heller lekne, ale mýlil se. Ten střelbu z dálky opětoval a Zemanovi prostřelil rukáv u saka. Zeman se okamžitě stáhl a děkoval Bohu, že měl více štěstí nežli rozumu. Mezitím Heller utekl do lesa směrem k Dehtínu. Smyčka pronásledujících četníků se však již začala utahovat a poblíž státní silnice u Štěpánovic, někde u lesa Hájku, byl dostižen. Jednomu strážmistrovi, Škorničkovi, se podařila dobrá trefa.

Na docela velkou vzdálenost střelil Hellera do kolena. Šlo o bolestivé a v dalším útěku fatální zranění. Heller měl za sebou poměrně dlouhý, fyzicky vyčerpávající, několikakilometrový „indiánský“ běh, a když vyhodnotil svoji bezvýchodnou situaci, střelil se sám svým posledním nábojem do hlavy. Stejně by dostal trest smrti, takže žádná škoda. Vdova po zastřeleném Jirkovi, která zůstala se čtyřmi malými dětmi sama, jistě souhlasila…

Ivan Rubáš

Druhý den prezidentských voleb na Šumavě.
FOTO: Na Klatovsku vyhrál Zeman, druhý je Drahoš