VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo 399

Klatovsko – Přinášíme seriál o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých i sto let.

3.12.2017
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novinFoto:

ČÍMICE – dokončení

Z bojiště jako první utekl inspektor Beneš a telefonoval do Sušice pro četnický zásah. Mezitím v hostinci došlo k pořádné mele. Nejvíce přes hubu dostali „fašisté“ ze Žihobců, protože jich bylo málo. Nejvíce to odnesli Kadlec, Sporka, Vojík a Bureš. Nezbylo jim proti domácí přesile nic jiného, nežli se stoly zabarikádovat a čelit cíleným „náletům“ pivních sklenic. Když přišli četníci, tak zatkli všechny „fašisty“ a odvedli je k výslechu. Bylo zajímavé, že ani jednoho místního. Po vyšetření vyšla oficiální policejní zpráva, že incident byl vyvolán opilými čimickými sociálními demokraty. Na tomto základě byli obžalovaní po šesti týdnech propuštěni z vazby. Přesto došlo k soudnímu líčení. V pondělí 27. června sice soud zasedal od rána od devíti hodin do večera do osmi, vyslechl na padesát svědků, ale nakonec celou věc odložil. Další proces byl 14. listopadu, kde sice nový soud vyposlechl dalších dvacet nových svědků, ale nakonec celou kauzu opět odročil. Vše se přehouplo do nového roku 1933 a 20. března byl vynesen konečný rozsudek. A ten byl pro napadené aktéry šokující. Kojzar s Kadlecem dostali 4 resp. 5 měsíční nepodmíněné tresty a povinnost zaplatit celou úhradu škody hostinskému Vejvodovi v částce cca 820 Kč. Ostatní byli shledáni vinni přestupkem. To však nebylo všechno. Všech pět obžalovaných bylo obžalováno a odsouzeno za organizování ve spolku „Junáci“, který byl shledán nepřátelský vůči státu. Dle soudu se v tomto případě jednalo o politický přečin, za který všichni dostali po jednom měsíci vězení. Jak zaznělo v odůvodnění, přehnané vlastenectví bylo vlastně nacionalistické a fašistické mínění. A co praví viníci z oné politické strany? Ani jeden nebyl obžalován. Kam taková nespravedlnost a nadřazenost politických stran vedla, víme všichni. K válce!

V tomto kraji bylo v roce 1934 spácháno více podobných vloupání a krádeží, tudíž se četnictvo právem domnívalo, že se jednalo o jednu zlodějskou bandu. Poslední vloupačka byla v Čimicích, kdy se drzí pobertové násilím dostali do filiálky ZKD, kde po vylomení mříží odvozili různé střížní a koloniální zboží. Lidově řečeno, hlavně látky, tabák a konzervy. To se dobře prodávalo. Škoda byla vyčíslena na cca pět tisíc korun. Protože vše bylo udáno poměrně rychle, tak přivolaní četníci měli to štěstí, že jejich pes zachytil stopu. Ta je dovedla do vesničky Dohaličky pod Svatoborem, což bylo, pravda, kus cesty. Jak říkám, bylo to štěstí. Zde u chalupníka Matěje Frančíka byla objevena tajná skrýš plná všemožného tovaru. Frančík sice nekradl, ale skrýš „pronajímal“ za různý proviant. Taky prozradil den, kdy si jeho „kolegové“ chodili do skrýše pro věci, které po částech prodávali. Nikde a nikdy nebyli nápadní a chudí lidi po vesnicích byli rádi, že měli zboží o něco levnější, takže si nikdo „nepouštěl hubu na špacír“. Špatně vymyšlený plán to nebyl. Jak znovu říkám, četníci měli štěstí. V daný den 2. března roku 1935 hlídali u skrýše a začátkem noci se dočkali. Při akci byli zatčeni oba parťáci. Tomáš Šrachta z Polánky u Nepomuka a Vojtěch Troch z Pohoří. Při vyšetřování byl odhalen ještě čtvrtý komplic, Jan Potužník z Františkovy Vsi, který o pár dní později doputoval za svými kolegy do klatovské vazby. Že všichni skončili před soudem nebylo pochyb, ale už se o tom v novinách nepsalo. Takže jaké byly tresty, nevíme. Jelikož nikdy na svých výpravách nikomu fyzicky neublížili, mohly být tresty nízké. Krádež by měla vždy být „ohodnocena“ méně nežli přepadení.

Ivan Rubáš

Autor: Milan Kilián

3.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie předávala v Klatovech měřiče hloubky dezénů.
9

Řidiči dostávali měřiče hloubky dezénů pneumatik

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Zámek v Mlázovech zve na živý betlém i na adventní koupání

Mlázovy – Adventní setkání s živým betlémem se v neděli 17. prosince odpoledne koná na zámku v Mlázovech.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

FOTO: Ve Strážově přivítali občánky

Strážov - Na radnici ve Strážově se konalo vítání občánků. 

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT