PŘEDSLAV

Obec nedaleko Klatov, již několikrát v seriálu zmiňovaná. Ve středu 9. března roku 1904 si u plzeňského krajského soudu vyslechl trest 23letý dělník Karel Otto. A cože spáchal? Bylo mu žalobou vytýkáno těžké ublížení na zdraví, kterého se dopustil 18. ledna toho roku. Nejhorší bylo, že to bylo na dítěti.

A jak k tomu došlo? To šli „votínští" školáci z vyučování domů a pochopitelně jak to bývá, tak dětsky dováděli. Šli kolem hraběcí cihelny a jeden z nich neúmyslně shodil a rozbil několik dlaždiček. Co to bylo za dlaždičky, kde byly a jak vůbec k tomu došlo, se už nikdy přesně nedozvíme, ale v každém případě to viděl výše zmíněný Otto, který se za kluky rozběhl a jednoho chytil. Tím byl 9letý Karel Voráček. Otta ho zfackoval, a když nebohý hoch upadl na zem, tak ho surově zkopal.

Jak posléze přivolaný lékař Bočan z Měčína potvrdil, šlo o zranění těžká a bolestivá. Jaký byl důvod k tomuto nerovnému střetu, to nevíme, protože ani u soudu to násilník nedovedl přesně říci. A jaký byl za to trest? Čtyři měsíce žaláře. Možná, že ho ten pravý trest ještě čekal. Ono, když se ve vězení provalí, že dotyčný spáchal trestný čin na dítěti, tak od ostatních dostane takovou „nakládačku", že si to zapamatuje do smrti…

MĚČÍN

Městečko 15 km severovýchodně od Klatov se zámkem a kostelem sv. Mikuláše. Ve čtvrtek 16. října roku 1930 byl u krajského soudu v Klatovech souzen 31letý Emanuel Tykal. Šlo o organizačního úředníka v Plzni, který byl předtím veřejným společníkem měčínské továrny na výrobu hospodářských strojů.

Žaloba ho vinila ze zločinu zpronevěry a podvodu, přečinu o zaviněném úpadku a podílnictví na krádeži tím, že koupil řemeny, které byly kradené. Vyřčené delikty byly z let 1928 a 1929, kdy nastal úpadek Tykalovy firmy. Tykal totiž prodával zboží na úvěr, nechal si od zákazníků podepisovat směnky, které prodával, ale od dotyčných lidí si peníze nechal v hotovosti stejně vyplatit. Takže měl zboží zaplacené dvakrát. Bylo prokázáno celkem 28 případů v celkové výši 115 tisíc korun, což bylo tehdy hodně peněz. Státní žalobce četl 42 stran skoro hodinu a půl.

Poškození rolníci a zástupci podniků, kteří museli věřiteli, držiteli jejich úvěrů také zaplatit (museli vyplatit ony směnky), seděli v prvních dvou lavicích. Soud probíhal standardně, Tykal všechno přiznal a za hlavní důvod proč to udělal, uvedl svoji neutěšenou finanční situaci. Tykal sice nějaký trest vězení dostal, ale zdali dotyčným peníze vrátil, to nevíme.

Chápu, že byla světová hospodářská krize, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci, ale přesto vědomě podvést člověka, který na něco šetřil a musel to dvakrát zaplatit, to chtělo pořádný žaludek…

Ivan Rubáš