Dubová Lhota

Z této malé vesničky u Janovic nad Úhlavou pocházel devětadvacetiletý František Treml, který zřejmě trpěl nějakou duševní nemocí. V úterý 14. února roku 1911 přišel do Klatov, koupil si v drogérii jakýsi jed a ve večerních hodinách si sedl na náměstí před lékárnu a jed požil.

Když dostal žaludeční křeče, vzbudil pozornost a přivolaný strážník ho odvedl do nemocnice. Při cestě kolem Bílé věže se Treml pokusil ještě o podřezání žil, ale bylo mu v tom zabráněno. Po ošetření a vypumpování žaludku byl druhý den odvezen do blázince do Dobřan. Jaký byl jeho další osud, nevíme, ale co víme, že lidé pokoušející se o sebevraždu bohužel nikdy nezůstanou jen u jednoho pokusu…
Zdejší mlynář Petr Kazda svěřil osmadvacetiletému čeledínovi Antonínu Maškovi odvoz mouky. Bylo to za války, 26. února roku 1915, kdy po mouce byla velká poptávka. Měl s ní jet do nedalekých Hodousic, ale Mašek tam nedojel. Někde u Kdyně, mluvilo se o Hluboké, mouku pod cenou prodal a s penězi zmizel. Mlynáři vznikla škoda 200 korun, které určitě už nikdy neuviděl.

Po Maškovi bylo vyhlášeno pátrání s popisem, že šlo o patnáctkrát soudně trestaného nebezpečného podvodníka oválného červeného obličeje, hnědých vlasů a zakroucených knírů. Obě ruce měl potetované různými obrázky a postavami, z nichž nejvíce vynikal císař pán František Josef.

Určitě na svobodě dlouho nepobyl, protože se penízky rychle rozkutálely a on opět musel vymyslet nějaký „podvůdek", jak lehce přijít k penězům. Je však s podivem, že nemusel na vojnu. Holt to má někdo dobře zařízený…

Myslív

Obec za Plánicí směrem na Nepomuk. Pocházel odtud osmatřicetiletý zedník František Braun. Někdy na konci roku 1912 se cosi přihodilo, prý se Braun něčeho lekl, ale faktem bylo, že od té doby byl zádumčivý. Trpěl údajně velkými bolestmi hlavy a chodil k lékaři, nějakému Schneidrovi, až do Všerub. Proč tak daleko, nevíme.

Poslední cestu vykonal 6. ledna, ale druhý den se domů nevrátil. Bylo pátráno a jeho tělo bylo u Domažlic vyloveno z rybníka. Zda se utopil sám v sebevražedném úmyslu, či utonul nešťastnou náhodou, to dnes už nikdo nezjistí. Smutné na tomto případu bylo, že Braun si měl po masopustu brát jistou dívku, se kterou měl už nemanželské dítko, za manželku.

Ivan Rubáš