VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo - 109

Chlumská, Malechov - Pokračujeme v seriálu o obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto a více let, abychom zjistili, co se o obcích psalo v minulosti.

22.1.2012
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novin z let 1920 - 1930Foto: archiv Ivana Rubáše

Chlumská

Vesnice na půli cesty ze Švihova do Chudenic v „průsmyku“ mezi severním Bělčem a jižním Řičejem. Směrem na Trnčí najdeme kamenolom Krušec.
Zajímavý životní příběh se tady udál v roce 1874. O co šlo? Ve vesnici žil Jan Paleček, který si před několika lety vzal za ženu dceru Tomáše a Kateřiny Ploužkových. Bylo mu také slíbeno věno 2500 zlatých. Bohužel mu žena před rokem zemřela a zanechala mu jedno dítě. Za nějaký čas se u něho doma objevili Ploužkovi a žádali Palečka, aby si vzal za ženu jejich druhou dceru. To Paleček odmítl a tak Ploužkovi mu řekli, že mu strhnou 500 zlatých z manželčina věna. Aby to mělo nějaký smysl, tak všude říkali, že Paleček ze soucitu nad ztrátou milované ženy se sám dobrovolně vzdal části nároku na věno. Paleček zase všem tvrdil opak a tak se spor dostal až k soudu.

Zde Paleček odpřísáhl svoje prohlášení, ale Ploužkovi dosáhli toho, že různí svědkové vypovídali v jejich prospěch, tudíž proti Palečkovi byla zahájena žaloba pro podvod spáchaný křivou přísahou. Samotný soud probíhal 31. května výše uvedeného roku v Plzni. Vše rozhodly řeči obhájců. Ploužkovy zastupoval Weissl z Klatov a Palečka hájil Václav Peták. Díky jeho bravurní obhajobě byl Paleček zproštěn viny. Na této dobové novinové zprávě byla ještě zajímavá poznámka o termínu a čase. Soudní přelíčení bylo nařízeno a vykonáno v sobotu večer. Jelikož advokáti obou stran se stále na něco dotazovali, tak soudní proces trval až do půl třetí hodiny nedělního rána. To je, co? Nevím, nevím, jak by se na to tvářila současná justice, kdyby měla pracovat o víkendu a ještě k tomu v noci…

O pět let později byl ve Chlumské pohřešován asi bratr Palečka, Martin. Ten vykonával práci obecního pastýře a byl nezvěstný od 23. února roku 1879. Našli ho začátkem března na kraji lesa celého zmrzlého. Smrt chodí spravedlivě do každé rodiny, akorát nespravedlivě pro někoho dříve…


Malechov

Obec zhruba 8 km severně od Klatov na levém břehu Úhlavy.

Před více než sto lety byl majitelem „mlejna“ Josef Melichar. Jako čeledín u něho sloužil jistý 32letý Josef Vlček z Kokšína, který byl 18. února roku 1896 poslán do lesa pro dříví. Jel do Bělečského lesa pro „pejručí“, které měl odvést svému kolegovi Jakubu Dleskovi. Měli již „naložíno“, byl mráz a tak chvátali k domovu. Když vyjeli z lesa z paseky na okresní cestu vedoucí přes Běleč, chtěl Vlček řetěz, jimž „pejručí“ staženo bylo přitáhnout. Sotva vstoupil na vůz a uchopil sochůrek, který z řetězu sjel, zřítil se zpět po hlavě z vozu na umrzlou silnici tak nešťastně, že si roztříštil lebku.

Neštěstí se stalo blízko lesovny kam byl nešťastník odnesen a lesníkovou rodinou Jana Steinera pečlivě ošetřován. Byla také posláno pro švihovského doktora Václava Zdrahala, který však bohužel potvrdil tragickou diagnosu – silné krvácení do mozku. Bylo posláno do Dolan pro faráře Josefa Hladíka, který udělil umírajícímu svátost posledního pomazání. Mrtvolu nechali v lesovně dva dny, aby jí mládenci 20. února odnesli do mlýna. Druhý den v pátek dopoledne byl pohřeb. Rakev s nebožtíkem byla ze mlýna vynesena a za velké účasti lidu v čele pohřebního průvodu donesena do Švihova na hřbitov. Tam vykonal administrátor Krondl zádušní mši a pohřeb. Rozlučkovou řeč měl Vojtěch Král z Malechova, který vyzdvihl pracovitost a poctivost Vlčka, který byl vzorným příkladem čeledína, jenž sedm let sloužil v malechovském mlýně a byl celou obcí milován. A současně oplakáván.

Ivan Rubáš

22.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: , - odbornou způsobilost pro výkon pozice sociálního pracovníka podle § 110 zák. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - schopnost týmové spolupráce, organizační a komunikativní schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, - uživatelskou znalost práce v programech MS Office, - zkušenosti s aplikací standardů kvality sociálních služeb a dlouhodobá praxe v soc. službách výhodou, - výpis z rejstříku trestů, - očkování proti žloutence typu B - ENGERIX (s nástupem minimálně druhá očkkovací dávka), NABÍZÍME: jednosměnný pracovní režim, dvakrát ročně pololetní odměny, zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, na penzijní připojištění, na rekreace, šekové poukázky na kulturu, sport, vitaminové prostředky), 5 týdnů dovolené, pro přijatého zaměstnance nabízíme byt pro 1 osobu k pronájmu, Nástup dle dohody, PLATOVÉ ZAŘAZENÍ: v souladu s NV č. 341/2017 Sb., a č. 222/2010 Sb., v platném znění, platová třída 10, platový stupeň dle započitatelné praxe, K PŘIHLÁŠCE PŘIPOJTE: , - strukturovaný životopis s uvedením kontaktních údajů, odpobrných znalostí a dosavadních zaměstnání, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, , PŘIHLÁŠKY do výběrového řízení doručte elektronicky na e-mail: i.vyhnalova@dozpbystrice.cz; h.svejkovska@dozpbystrice.cz nebo poštou na adresu: Domov pro osoby se zdravotním postižením, příspěvková organizace, Bystřice nad Úhlavou 44. Pracoviště: Domov pro osoby se zdravotním postižením bystřice nad úhlavou, příspěvková organizace, 340 22 Nýrsko. Informace: Hana Svejkovská, +420 376 571 270.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 22 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři KONSTRUKCE A INOVACE VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: SOLODOOR a.s., Nádražní 166,Sušice 342 01, Požadavky: , Celkový proces vývoje nového výrobku, tzn. design, modelování a simulace ve 3D, tvorba dokumentace pro vzorování a prototypy, kompletní vytvoření výrobní výkresové dokumentace pro sériovou výrobu, konstrukční vývoj u stávajících a nových výrobků, odpovědnost za výrobu prototypů nových výrobků, zajištění potřebné certifikace nového výrobku a prohlášení o shodě a jejich administrace, sledování trendů vývoje designu dveří v ČR i v zahraničí, sledování vývoje materiálů využívaných pro výrobu dveří, spolupráce s obchodním a marketingovým oddělením na sledování vývoje trhu dveří, úzká spolupráce s výrobou, , Požadujeme: SŠ/VŠ v oboru dřevařském nebo nábytkářském, AJ na dobré úrovní - VÝHODOU, orientace ve směrech vývoje materiálů, technologií a designu, práce v CAD 3D systému - Autodesk Inventor VÝHODOU, orientace v technologických postupech a materiálech truhlářské výroby, samostatnost, flexibilita, zodpovědnost, kreativnost, organizační schopnosti , Po ukončení doby určité možnost prodloužení na dobu neurčitou, dotované stravování, příspěvek na dopravu do zaměstnání, vzdělávací kurzy a školení, až 25 dní dovolené, slevy na kulturní a sportovní akce (vstup do bazénu, masáže …), Kontaktní osoba: Bc. Lena Yvona Geryková tel.601056503, e-mail: gerykova@solo.cz , Způsob prvního kontaktu: telefonicky,e-mailem. Pracoviště: Solodoor a.s., nádražní 166,sušice, Nádražní, č.p. 166, 342 01 Sušice 1. Informace: Lena Yvona Geryková, +420 601 056 503.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI/POMOCNÝ KUCHAŘ/KA - zkrácený úvazek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený úvazek, PRACOVNÍ DOBA: od 6:00 hodin, pondělí - pátek, NABÍZÍME: stravu zdarma , Kontakt: Pressl Miroslav, tel.: 724 032 468, VOLAT POUZE po-pá od 11:00 - 17:00h.. Pracoviště: Miroslav pressl, Rozvojová zóna, č.p. 509, 340 21 Janovice nad Úhlavou. Informace: Miroslav Pressl, +420 724 032 467.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 21 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTA, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADUJEME: ŘP "C +T", zkušenost s obsluhou zemědělských strojů výhodou, Nabízíme příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, životní pojištění, dlouhodobou perspektivu ve stabilní společnosti, MZDA: dohodou - základní sazba + pohyblivá složka mzdy podle výkonu zaměstnance a hospodářského výsledku společnosti. Pracoviště: Měcholupská zemědělská, a.s., 339 01 Klatovy 1. Informace: Jiří Rubáš, +420 602 158 291.


Kristýnka Korandová v soutěži Mé pruhované léto.

Námořnice získala v mezinárodní soutěži třetí místo

Michal Straka.

Klatovy zlepšily výkon. Na výhru to ale znovu nestačilo

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Sušice hraje v sobotu ve Starém Plzenci

Sušice – První zápas v nové sezoně I. A třídy zvládli fotbalisté Sušice tak z poloviny. Na domácím stadionu remizovali s Kaznějovem 2:2. Bonusový bod navíc si připsali po výhře na penalty.

Pavilon skla v Klatovech slaví již čtvrté narozeniny

Klatovy – Už čtyři roky mohou obyvatelé a návštěvníci Klatov zajít do Pavilonu skla a pokochat se šumavskými skly, prohlédnout si výstavy, přijít na komentovanou prohlídku či přednášku.

Senco vyzve nevyzpytatelnou Soběslav

Plzeňský kraj – V Tlumačově vzplane bitva dvou úspěšných týmů z úvodního kola krajského přeboru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT