VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo 173

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o obcích v regionu, v němž kromě stručného představení nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se o obcích psalo v minulosti.

12.5.2013
SDÍLEJ:

Inzerát z dobového tiskuFoto: Archiv Ivana Rubáše

Drahkov

Obec, kterou najdeme cca 7 km před Blovicemi směrem od Klatov. První zmínka je z r. 1379 a s tvrzí „Na Mokřišti" z r. 1415 (Albert z Mokří). Dnes je tvrz zaniklá. Ve vsi dvě kapličky.

V chalupě čp. 2 žila jakási vdova Heřmanová. Byla určitě trochu zámožnější, neboť zaměstnávala svého času jako kočího 33letého Karla Kočelíka z Lub u Klatov. V pátek 8. října roku 1929 udala na četnické stanici v Blovicích vloupání. Šetřením bylo zjištěno, že ji bylo odcizeno 950 korun v hotovosti, zlatý řetízek, různé šatstvo a hlavně revolver. Pohotové četnictvo se vydalo po čerstvé stopě a ptalo se lidí, zdali neviděli nějakou neznámou osobu. V Drahkově i Libákově byl viděn podezřelý muž s nápadně velkou čepicí. Pátrací stopa je dovedla až do Přeštic do nádražní restaurace, kde takovýto člověk seděl. Byl okamžitě zatčen a předveden na stanici. V jeho osobě, dle papírů byl zjištěn zmíněný kočí Kočelík. Celý překvapený rychlostí odhalení se přiznal. Zajímavý byl i styl vloupání. Den předem ve čtvrtek večer se nechal zavřít do stodoly, kde zůstal do pátečního odpoledne až všichni odešli na pole. Potom se dostal na půdu chalupy, odkud se proboural do obývané světnice, kde zmíněné věci ukradl.

Liškov

Vesnička cirka 7 km severovýchodně od Nepomuku v malebném sevřeném údolí v přírodním parku „Pod Štědrým" s kapličkou a protékajícím Liškovským potokem.

V blízkosti lesa bydleli v chudé chaloupce chudí manželé Josef a Anna Viktorovi. Měli spolu dvouletého synáčka a třeli spolu bídu s nouzí. Přesto si nezoufali a byli šťastni. Na konci zimy se v jejich kraji potloukal známý obejda Josef Vondráček, údajně z pražských Holešovic, který se živil příštipkářstvím, spravoval obuv za jídlo a nocleh. V osudný den 19. března, akorát když měl Viktora svátek, přišel i k nim. Žádal o přenocování, a jelikož chudí Viktorovi byli křesťansky vychovaní, tak ho pozvali dál. Dali mu něco málo večeře, slámu na zem a peřinu na přikrytí. V jeden okamžik slídivý Vondráček zpozoroval, že Viktorová otvírala malý kufřík, ve kterém zahlédl papírovou zlatku, a ihned se mu zrodil v hlavě ďábelský plán… A zanedlouho šli všichni spát… Přibližně kolem čtvrté hodiny ranní ucítil Viktora velkou a palčivou bolest v hlavě. Vyskočil z postele a spatřil, že je celý zakrvácený. Když se podíval vedle na manželku, málem omdlel, neboť i ona ležela v zakrvácené posteli. Dostal strach a začal v šoku volat o pomoc. Za chvilku se přece jenom zklidnil a také zpozoroval, že nocležníkovo místo je prázdné. Ovázal si kusem hadru krvavějící hlubokou ránu nad spánkem a spěchal do Nepomuku. Tam se dovlekl celý vysílený a v žalostném stavu. Vše nahlásil soudu a upadl do bezvědomí. Do Liškova byla okamžitě vyslána soudní vyšetřovací komise, která na místě činu spatřila hororovou scénu. Manželka, 36letá Viktorová, měla na hlavě tři smrtelné rány po ostřím sekery, z nichž jedna, která se táhla od středu lebky ku spánku byla tak hluboká, že byl vidět narušený mozek. Byla již v agónii, tudíž výslech nebyl už možný. Byla zaopatřena svátosti umírajících. Dle vykonané prohlídky bytu bylo následně zjištěno, že Vondráček ukradl nový zimník, černé kalhoty, vestu, košili, peněženku s třemi zlatými a stříbrné vřetenové hodinky s řetízkem. Své staré špinavé a krví potřísněné hadry tady zanechal. Také se u postele našla vražedná sekera. Pro věci v hodnotě cirka 35 zlatých se zlosyn odhodlal zabít dva nevinné lidi. Jejich malý synáček, „zaplať Pán Bůh" všechno prospal a nic se mu nestalo. Zdali nebohý Viktora smrtelný útok přežil, nevím, ale je to možné, poněvadž další zpráva z konce března sdělovala, že se podařilo vraha Vondráčka v Dobříši dopadnout a předat k příbramskému soudu. Tam se ke všemu přiznal a byl obviněn z jedné úkladné vraždy a z druhé nedokonané. Určitě dostal mnoho let těžkého žaláře, ne-li trest smrti. A Viktora? Snad se ze všeho dostal a svého syna dobře vychoval…

Ivan Rubáš

Autor: Redakce

12.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu VÝKUPČÍ 15 000 Kč

Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu VÝKUPČÍ KOVU, PALIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brigáda, v případě, že se uchazeč osvědčí je možné sjednat trvalý pracovní poměr, POŽADUJEME: alespoň základní znalost práce na PC, VÝHODOU: zkušenosti s obsluhou VZV (průkaz VZV), zkušenost s pálením kovů (paličský průkaz), Vzhledem k charakteru práce vhodné spíše pro muže, Jednosměnný provoz 8 - 16:30 hodin, Kontakt: Hurt Pavel, tel.: 603 171 630, e-mail: zpkovosrot@seznam.cz. Pracoviště: Zp kovošrot s.r.o., Koldinova, č.p. 896, 339 01 Klatovy 1. Informace: Pavel Hurt, +420 603 171 630.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY, MANIPULANT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: příprava a převážení dílů mezi skladovými prostory, VÝHODOU: orientace ve výkresové dokumentaci, průkaz VZV, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Otavské strojírny a.s. - pracoviště sušice, U Kapličky, č.p. 303, 342 01 Sušice 1. Informace: Karla Valešová, +420 376 334 490.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté Vedoucí obchodního místa - Klatovy. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu: Rybníčky 812, 339 01 Klatovy 1, Kontakt: Dagmar Beerová, tel.: +420 725 700 971 e-mail: dagmar.beerova@moneta.cz, , Vedoucí obchodního místa – Klatovy, Zodpovídat za obchodní místo MONETA Money Bank vyžaduje předchozí zkušenost s vedením týmu, orientaci v bankovním prostředí, ale hlavně zodpovědnost a odhodlání. V pozici Vedoucího obchodního místa najdete různorodost spojující péči o klienty, vedení lidí a zabezpečení provozu obchodního místa. , , , U NÁS BUDETE, , Reprezentovat obchodní místo, budete pravou rukou nadřízeného manažera obchodního týmu, Pečovat o naše klienty, radit jim při výběru a prodávat naše produkty a služby na obchodním místě, Pracovat s bankovními systémy a aplikacemi, Sdílet své zkušenosti s kolegy a pomáhat jim rozvíjet se, , BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE, , Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, Znalosti práce na počítači, Předchozí manažerské zkušenosti, Předložení výpisu z rejstříku trestů při nástupu, , CO VÁM NABÍDNEME, , Rozmanité benefity – sami si zvolíte na co Vám přispějeme (může to být příspěvek na stravování,volnočasové aktivity a mnoho dalšího), Kromě pěti dalších dní dovolené nad rámec zákona i další dny volna navíc, třeba když se necítíte fit , Příležitost k růstu, můžete se vypracovat na manažera nebo specialistu, , Pozn. Výše finančního ohodnocení se odvíjí od plněn. Pracoviště: Moneta money bank, a.s. - klatovy, rybníčky 812, Rybníčky, č.p. 812, 339 01 Klatovy 1. Informace: -, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 23 000 Kč

Technici přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních průmyslových oborech TECHNICKÝ/Á KRESLIČ/KA - technická podpora výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: ÚSO, znalost na PC - MS Office, SAP, znalost NJ nebo AJ na komunikativní úrovni písmem, pečlivost, komunikativnost, flexibilita, ochota učit se novým věcem, znalosti CADu, VÝHODOU: praxe, NÁPLŇ PRÁCE: technická podpora výroby, zpracování dokumentace, zpracování dat v SAPu, komunikace s technickým oddělením v Rakousku, Nástupní mzda 23 000,-Kč, NABÍZÍME: odměna za docházku 2 000 Kč, doprava zajištěna firemním autobusem + příspěvek na dopravu, zvýhodněné tarify Vodafone, dotované stravování, flexi poukázky na sport a kulturu za 2 400 Kč, vánoční prémie, bezplatné právní a finanční poradenství, příspěvek na penzijní připojištění, KONTAKT: Weber Václava, tel.: 376 804 124, e-mail: vaclava.weber@greiner-purtec.com. Pracoviště: Greiner purtec cz spol. s r.o., Komenského, č.p. 895, 340 22 Nýrsko. Informace: Václava Weber, +420 376 804 124.


Součástí 35. západočeské divadelní přehlídky v Horažďovicích bylo i představení divadelního spolku Žumbera Plzeň nazvané Nevím.
20

FOTO: Horažďovické přehlídce dominovala Psí kůže

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Řidič ujížděl policistům, zastavilo ho staveniště

Horažďovice – Honičku s prchajícím řidičem, která pro ně skončila úspěšně, absolvovali v úterý dopoledne horažďovičtí policisté.

Utýrala neteř. Ji samotnou v dětství surově bil otec

Plzeň – Hrozí jí až šestnáct let za mřížemi, její rodina, která dorazila obžalovanou Denisu M. podpořit až Jeseníku, je ale přesvědčena o její nevině.

Václav Kosnar skončil ve světovém šampionátu 34.

Edmonton, Klatovy – Třicátým pátým místem v závodě seriálu Red Bull Crashed Ice (RBCI) v Edmontonu zakončil sezonu závodník v Ice Cross Downhill Václav Kosnar z Klatov.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT