Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 71

Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

17.4.2011
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novinFoto:

Zhůří – 2. díl

Z „novější“ historie známe případy, kdy na začátku 80. let 20. století američtí a západoněmečtí piloti hlídající státní německou hranici a létající na bojových vrtulnících známých jako „Cobry“, často „kopírovali čáru“ tak blízko, že hranici běžně přelétávali. Také se stávalo, že pro zpestření denní služby si udělali menší „výlet“ nad Kvildsko a podobně. Věděli, že než proti nim vzlétnou „Albatrosy“, tak jsou jedním manévrem zpátky v Německu. Ve své době toto „škádlení“ bylo pro některé generály naší lidové armády nepopsatelnou potupou.

Proto v roce 1984 bylo nařízeno, že budou nasazeny stejně kvalitní bojové vrtulníky Mi 24 D. Ty měly jenom letky v Prostějově a v Plzni. Určené posádky se střídaly na Zhůřské základně a hlavně v zimě to nebyla žádná sranda. Protější strana byla ze začátku trochu překvapena nasazením tohoto typu pár kilometrů od hranic a proto omezila průzkumné lety. Ale jen na chvíli. Opět od jara 1985 začalo „provokativní laškování“. Abychom byli upřímní, tak s nasazením nových vrtulníků a dokazováním něčeho, že také „nato máme“, byly provokativní průzkumné lety vzájemné. Kdo dneska ví, kde začínaly legrácky a končilo zastrašování… A jestli to byla jen hra a zábava a kdy to bylo myšleno vážně…

Piloti nejsou jen tak normální vojáci. Je to elita, která ráda neposlouchá své nadřízené. Ono kdyby doopravdy došlo k boji (za 2. sv. války k tomu docházelo), tak jsou odkázáni jen sami na sebe. Zde na Šumavě známe dva případy, kdy pilot musel jednat dle svého uvážení.
Dne 11. září 1985 chtěl kapitán Štefan Tóth napodobit let německého „Alouette 2“, ale manévr nezvládl a zřítil se do lesa. Bylo velké štěstí, že tříčlenná posádka přežila.

Druhý incident se stal v sobotu 28. října stejného roku 1985, kdy byl ve 13 hodin „objeven“ Bell AH-1S Cobra USAF. Proti němu z plzeňských Líních vyletěl L-39 ZA Albatros, který pilotoval nadporučík Slavomír Pískatý. Za deset minut byl u hranic a sledoval „Cobru“. Ta zničehonic udělala prudký letový pohyb směrem do českého vnitrozemí a náš dotyčný nadporučík to považoval za narušení vzdušného prostoru a státních hranic. Následovalo nahlášení na letový dispečink a následná komunikace vyzněla v tom smyslu, že by se tomu mělo střelbou zabránit. Pilot to tak pochopil a zahájil střelbu osmi neřízených raketových střel. V ten daný okamžik byly oba dva objekty blízko „vedle“ sebe a náš pilot využil momentu překvapení. Po výstřelech na nic nečekal a rychle „zmizel“ z dostřelu Američanů. Vše nahlásil a mezitím na našem letovém stanovišti vypuklo doslova zděšení a panika. Vysloveně rozkaz k palbě nikdo nedal a nikdo přesně nevěděl co bude následovat. Někteří důstojníci, kteří teoreticky denně „válčili“ se zrádnými imperialisty, očekávali útok snad celého letectva…

Nic takového se nestalo, Američané měli jistě dost starostí s přistáním a také překvapující střelba, kterou ve své „světovosti“ vůbec nečekali, vykonala své. Průzkumné lety pokračovaly dále, ale už si dávali větší pozor… Ono zjištění, že protivník má také zbraně a nevědět nic o psychice člověka, který je může kdykoliv použít, není nic uklidňujícího. A co bylo s vrtulníkem? Údajně nic. Dle jistého svědka, místního lesního dělníka Petra Přibíka, který byl toho dne „za dráty“ a určitou část oblohy pozoroval rakety minuly vrtulník a dopadly na německé území, kde něco zapálily, protože byl v dáli vidět velký černý kouř. Když celou událost nahlašoval, tak byl preventivně na dva dny „zavřenej“ do vězení, aby prý neovlivňoval vyšetřování. Po pravdě, aby o tom moc zčerstva nekecal… Když naše vojenské velitelství a státní orgány zjistily, že o tomto incidentu veřejně nemluví ani druhá strana, tak celou věc ututlaly a „smetly“ ze stolu.

Ivan Rubáš

17.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda u Koryt.
8

Při nehodách se zranili 69letý motorkář i 9letá dívka

Ilustrační snímek

Opustili nás...

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Plzeňský kraj – Síť základen v kraji je tak hustá, že další už téměř nejsou třeba.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

FOTO: Modelářské nebe patřilo tentokrát drakům

Bolešiny – Draci domácí výroby i kupovaní v neděli nahradili na nebi mezi Bolešinami a Slavošovicemi jindy obvyklé modely letadel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení