Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výpravy zpět aneb Co se kdysi psalo - 31

Malá Víska – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.

11.7.2010
SDÍLEJ:

Dobový inzerát z klatovských novinFoto:

Malá Víska

Vesnice 3 km jižně od Klatov těsně spjatá s Vrhavčí. Ti starší jí doposud říkají Maloveska. Z historického hlediska jde o logické zastavění volného prostoru při hlavní silnici do Klatov, prvně zmiňovaném r. 1544. Drobnou zajímavostí je zvonice z r. 1924. Z Malovesky pocházela matka prezidenta Antonína Zápotockého. V usedlosti č. 19 hospodařil Jan Dolejší, jehož syn, krejčovský pomocník, také Jan, si vzal Terezii Kličkovou z Klatov a 24. května 1855 se jim narodila dcera Barbora (Barunka), která se provdala za Ladislava Zápotockého. Zajímavou historií disponuje bývalá továrna na vatu Dissmann a spol. v letech 1923-30.

V tak malé vesnici se přesto udály mnohé příhody. Posuďte sami. Tak například dobový tisk z 24. 5. 1890 psal o masopustní veselici, která byla v neděli 16. února v Malovesce. Tam byli přítomni Matěj Hošek a Kocum, oba z Vrhavče, a dávali si stále hrát sólo. To se nelíbilo místním chlapcům, zejména Tykvartovi a Touškovi. Jak šel čas, teplota v sále stoupala, vypitý alkohol „vřel“ v žilách přítomných, a jak to tak bývalo (a bývá), čekalo se na nějaký spouštěcí mechanismus, který „upustí přebytečnou páru z kotle“. A přišel. O půlnoci byla dámská volenka a jistá Baruška K. šla tancovat s přespolním Hoškem a ne s Tykvartem. Démon alkohol mu pošeptal: „Teď anebo nikdy“. Tykvart napadl Hoška a dal tím povel k celkové rvačce. Jako „správní“ hrdinové se maloveští chalani Matějka, Touš, Jakl a Josef Kopecký společně pustili do Hoška. I když měl před sebou přesilu, byl povalen na zem, vstal a mohl zvítězit, nabýt sklenice v rukou Kopeckého, kterou mu rozbil o hlavu. A bylo po zábavě. Krvácejícího Hoška odvedla matka a sestra domů, ale pro doktora neposlali. Hošek sice po nějaké době již chodil, ale stále si stěžoval na nesmírné bolesti hlavy.

Toto utrpení skončilo po dlouhém měsíci, 15. března, kdy byl konečně povolán lékař. Hned se volal vyšetřující soudce, jemuž Hošek ještě řekl: „Já myslím, že mi nejvíc ublížila rána tou sklenicí“. Druhý den skonal. Až poté pitva prokázala tříštivou ránu, kde ještě byly úlomky skla a části lebky zapíchnuté v mozku. Krajský soud sice poslal Josefa Kopeckého pro těžké ublížení na těle na dva roky do žaláře, ale co to je… Hoškovi to život nevrátilo. Platí to stále - i při té rvačce musí mít člověk štěstí…

A co stalo 1. září 1901? To přišel do hostince Jana Hracha v Malovesce Josef Dolejš, místní, několikrát trestaný domorodec, který v podnapilém stavu vyvolával pře a hrozil každému nějakou škodou, hlavně vypálením gruntu. Když v noci šel domů, vypravilo se za ním komando ve složení Karel Pytel, Matěj Altmann, Jan Bayer a František Seidl. Když Dolejše dostihli, tak se stalo něco, v čem se svědecké výpovědi lišily a dnes již nikdo nezná pravdu. Tito dotyční s tím žili až do smrti.

Výsledkem bylo, že Seidl uhodil sukovicí Dolejše do hlavy tak, že ten padl nehybně na zem. Nedlouho nato zemřel. U soudu Seidl všeho litoval, jen zmínil, že všichni kolem něho křičeli: „Prašti ho, prašti ho.“ Dostal pro zločin zabití 13 měsíců těžkého žaláře. Jako v předešlém konfliktu říkám, to je co…

Víme, co dokáže davová psychóza a vyhrocená situace, to jeden dokáže i zabít… proto je třeba mít štěstí, abychom na takovém místě nebyli…

A do třetice. Klatovský Šumavan 15. 11. 1939 psal o jistém 75letém zvrhlíkovi Václavu Šprochovi, výměnkáři z Hejna, který, řečeno dnešní terminologií, spáchal trestní čin pohlavního zneužití mezi příbuznými, neboť tato hnusná smilstva páchal na svých nezletilých vnučkách, Věře a Magdě. Líčení bylo tajné, přesněji neveřejné, a výsledek jaksi později unikl zveřejnění. Je dobře, že lidé, kteří spáchali, tenkrát i dnes, něco takového ohavného, jsou veřejně „propíráni“ a pranýřováni v médiích, neboť ukájet se na dětech může jenom úchyl a společnost by to měla vědět.

Ivan Rubáš

11.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman v Plzni
19

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

FOTO: Modelářské nebe patřilo tentokrát drakům

Bolešiny – Draci domácí výroby i kupovaní v neděli nahradili na nebi mezi Bolešinami a Slavošovicemi jindy obvyklé modely letadel.

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Při dvou nehodách na Klatovsku se zranilo celkem šest lidí

Sušice, Číhaň – Celkem šest lidí se zranilo při dvou pondělních nehodách na Klatovsku. K jedné musel letět dokonce vrtulník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení