Oblíbené výpravy s vyškolenými průvodci do nejrozsáhlejších území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem vzácných živočišných druhů, pokračují v září a v říjnu a stále je na výběr z mnoha výletů i termínů.

„V květnu, kdy jsme zahájili registrace pro letošní výpravy s průvodcem, si zájemci během několika hodin rezervovali více než polovinu všech výprav. Vyprodány byly hlavně nové trasy a stálice, jako třeba výpravy na Modravské pláně nebo většina dvoudenních tras s přespáním v Národním parku Bavorský les. Nejobsazenější byly termíny v prázdninových měsících, mnohé výpravy v září a říjnu ale zůstaly a dosud zůstávají volné,“ uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák.

Pro letošní rok připravila Správa Národního parku Šumava společně s profesionálně vyškolenými průvodci více než sto dvacet výprav na třiceti různých trasách pro zhruba 1300 zájemců. „S přítelkyní jsme letos byli na dvou výpravách, a to na Smrčině a na Ždánidlech. V obou případech jsme procházeli lesy, které zdecimoval kůrovec a přiznám se, že osobně se mi takový les nelíbí,“ uvedl jeden z účastníků Radek Toman z Prahy. „Na druhou stranu nám ale průvodci všechno vysvětlili, je znát jejich vztah k přírodě a také to, že opravdu o tom hodně vědí. Je fajn, že taková možnost podívat se takového území existuje a můžeme velmi detailně vidět třeba i to, že nový les už roste,“ dodal.

Program Průvodci divočinou funguje už jedenáct let a za tu dobu využilo možnost navštívit divokou přírodu Šumavy více než šest tisíc lidí. „Ještě třeba před pěti lety hodně chodili zarytí milovníci přírody, kteří ročně našlapou stovky kilometrů. Teď se to mění, stále více provádím lidi, kteří to mají jako jeden z mnoha zážitků, který si nemohou nechat ujít,“ přiblížil jeden z průvodců divočinou Josef Pecka. „Stále je ale dost návštěvníků, kteří se každý rok vracejí, chtějí si projít nově nabízené trasy, nebo se po letech podívat, jak se to území vyvíjí a proměňuje. Divočina a s tím spojená bezzásahovost je totiž jedním z ústředních témat většiny výprav,“ dodal.

V současné době jsou doposud volná místa u celé řady tras až do konce měsíce října, kdy letošní sezóna v divočině bude ukončena výpravou na Kvildské pláně z Horské Kvildy. Více informací a možnost rezervace výprav najdou zájemci na www.vychazky-npsumava.cz/