Výhled desítek tisíc návštěvníků Modravy už nebudou rušit nevzhledné betonové a ocelové sloupy. Veškeré vedení vysokého napětí (VN) na území obce mají Modravští v plánu schovat pod zem.

„Dlouhodobě se snažíme přizpůsobit vzhled obce tomu, že leží v národním parku. Součástí celkového urbanistického řešení není pouze architektura budov, ale i celkový pohled a nadzemní vedení vysokého napětí samozřejmě vzhled typické šumavské obce narušuje,“ vysvětlil záměr starosta Modravy Antonín Schubert. Součástí projektu je i přesun transformátorů ze sloupů do „domečků“, které vzhled krajiny nenaruší.

S přesunem elektrického vedení pod zem už obec začala, desítky betonových sloupů vedení nízkého napětí (NN) už zmizely na Filipově Huti i na Modravě.
Zbytek sloupů vedení NN zmizí z Modravy v rámci plánovaného zakopávání vedení vysokého napětí.

Zakopání vedení VN bude pro obec znamenat investici v řádu desítek milionů korun. „Už jsem podepsal smlouvu se společností ČEZ, která letos začne zpracovávat projektovou dokumentaci. Předpokládám, že celou akci dokončíme v horizontu dvou až tří let,“ uvedl Schubert.

Vedení vysokého napětí podzemním kabelem má své výhody i nevýhody. „Výhodou je, že kabely pod zemí méně trpí.

Na druhou stranu jsou podstatně složitější opravy, které mohou být dlouhodobou záležitostí. Vždy musí být připravena náhradní varianta, aby se místo bez kabelu obešlo třeba měsíc,“ popsal pro a proti podzemního vedení krajský mluvčí ČEZu Martin Sobotka.

„Konkrétně na Modravu vede pouze jedna linka vysokého napětí. V případě poruchy v zimě, kdy je zem promrzlá do hloubky desítek centimetrů, by oprava byla velmi problematická. Zabezpečit dodávku elektřiny i v tomto případě by mohlo vybudování dalšího vedení od Kvildy,“ doplnil Sobotka.

Podobnou cestou jako Modrava se možná vydají i další šumavské obce. „Už několik let máme v zemi vedení nízkého napětí, hlavně kvůli povětrnostním podmínkám. O vysokém napětí uvažujeme také, i když jsme tuto otázku zatím neřešili,“ řekl Deníku starosta Horské Kvildy Jan Janoušek.

Předběžný odhad

Na území obce Modrava je zhruba pět kilometrů vedení vysokého napětí a čtyři trafostanice. Předběžný hrubý odhad ceny prací je podle ČEZu 35 milionů korun