Zvláště pro ženy po přechodu, ale zdaleka nejen pro ně, je to výborná zpráva. V Klatovské nemocnici byla včera slavnostně otevřena nová kostní ambulance a denzitometrie.

Stalo se tak při příležitosti Světového dne boje proti osteoporóze, pro niž se někdy používá název „řídnutí kostí“. Během dopoledne se mohli nechat příchozí vyšetřit zdarma, čehož využily desítky lidí, mezi nimi i Antonie Bendová z Klatov. „Naposledy jsem byla vyšetřena asi před dvanácti lety, což je dlouhá doba. Proto jsem využila dnešní šance. Znát svůj zdravotní stav je důležité, riskování je zbytečné,“ vysvětlila 73letá žena.

Hrozí každému

Odpoledne pak byl za přítomnosti hejtmanky Plzeňského kraje, který se na akci finančně podílel, provoz kostní ambulance slavnostně zahájen. „Jsme tu proto, aby bylo co nejméně zlomenin,“ vysvětlil primář Richard Pikner, podle něhož osteoporóza, jež může v konečném důsledku skončit i smrtí pacienta, může postihnout každého bez ohledu na věk a pohlaví.

„Nejrizikovější skupinou jsou ženy v období po přechodu, kdy je příčinou vzniku onemocnění pokles pohlavních hormonů. Více ohroženy jsou ty ženy, u kterých se období přechodu dostavilo v relativně nižším věku (pod 45 let), ženy, které začaly pozdě menstruovat, ženy, které nikdy nerodily, a rovněž ženy, v jejichž rodině se choroba již vyskytla. Riziko osteoporózy také zvyšuje kouření, nedostatečná konzumace potravin bohatých na vápník, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu a kávy. Rovněž užívání některých léků, zejména glukokortikoidů vede k vyššímu riziku vzniku osteoporózy. Osteoporóza se také vyskytuje jako projev či důsledek jiné choroby či její léčby,“ informoval Pikner.

Měli tři důvody

Osteocentrum bylo dosud v Plzeňském kraji jen jedno, přímo v Plzni. V Klatovech je v budově polikliniky č. 2 v místech, kde býval rentgen. „Dojíždění do Plzně bylo pro mnohé komplikované, proto jsme chtěli vyjít vstříc pacientům z regionu. Druhým důvodem je, že máme erudované odborníky, kteří jsou schopni tyto služby poskytovat na úrovni, a třetím důvodem je, že rozšiřujeme služby Klatovské nemocnice,“ vysvětlil ředitel tohoto zařízení Jiří Vlček. Celkové náklady na zřízení kostní ambulance byly 3,5 milionu korun. Z toho 1,8 milionu stál speciální přístroj na vyšetřování, který ze svého rozpočtu hradil kraj. Zbytek platila nemocnice.

Ambulance zůstane ve zrekonstruovaných prostorách jen do dokončení monobloku, poté se přestěhuje tam. „Nemohli jsme na dva roky ustrnout,“ vysvětlil to Vlček.

Vyšetření nebolí

Vyšetření na osteoporózu se provádí pomocí přístroje, který připomíná rentgen, záření je však mnohem slabší. „Vyšetření trvá 10 - 15 minut a je zcela bezbolestné. Pacient si ve spodním prádle lehne na vyšetřovací přístroj, personál mu během vyšetření polohuje končetiny. Standardně se vyšetřuje oblast bederní páteře, kyčelní klouby a někdy předloktí,“ uvedl Pikner.

Jemu i jeho kolegyni Michaele Heidenreichové složila poklonu hejtmanka Milada Emmerová, sama povoláním lékařka. „Asi jedinou výhodou zdravotníka je, že zná své kolegy. K některým bych si lehnout šla, k některým nikdy. A v Klatovech bych se klidně léčila,“ uvedla Emmerová.