Již v roce 1959 vznikl film Král Šumavy, který natočil Karel Kachyňa a hrála v něm řada výborných herců. Scenárista Rudolf Kalčík se tehdy inspiroval životem Kiliána Nowotného, jenž na rozdíl od filmu ale ve skutečnosti nebyl nikdy dopaden. V minulém roce se milovníci Šumavy a její historie zaradovali nad premiérou nového Krále Šumavy, třídílné série režiséra Davida Ondříčka o příběhu Josefa Hasila. Teď se Radek Nakládal a amatérský badatel a spisovatel Jan Voldřich vydali po stopách Kiliána Nowotného a natočili o něm dokument, který bude mít již brzy premiéru. Jmenuje se Po stopách Krále Šumavy.

Kdo byl muž, který nebyl, na rozdíl od Josefa Hasila, nikdy polapen? „Českoněmecký pašerák, převaděč a také agent americké zpravodajské služby CIC, původem z jihočeských Starých Hutí. Kilián ‚Franz‘ Nowotny mnohokrát nelegálně překročil hranici mezi Bavorskem a jižními Čechami,“ uvedl Nakládal.

Malý Dominik se svou maminkou.
Tříletý Dominik je bojovník, jeho rodina by potřebovala auto na cesty k lékaři

Nový krátký dokumentární film vznikl letos na začátku března a Jan Voldřich v něm divákům přiblíží život Kiliána, jeho převaděčskou trasu a také jeho poslední přechod s agenty chodci z Bavorska do Čech, po kterém se do Čech již nikdy nevrátil. Podle Nakládala mohl být tento přechod i dvoutisící v řadě.

Role filmového Kiliána se zhostil sušický Antonín Pfeifer. Natáčelo se v oblasti Nových Hutí, Chalupské slati a ve Františkově u pomníku převaděčů. Tedy na trase, kudy Kilián „Franz“ Nowotny pašoval a převáděl.

Jarka Papežová se svými obrazy.
Nádherňajs v Café Jednorožec aneb vernisáž trochu jinak

Dokument Po stopách Krále Šumavy je prvním delším filmovým počinem Radka Nakládala, který už více než dva roky amatérsky natáčí videopozvánky z Kašperských Hor. Jejich cílem je představit divákům zajímavá místa a kulturní akce tohoto městečka, vidět je můžete na sociálních sítích.

Premiéra nového dokumentu o nepolapitelném (a nepolapeném) Králi Šumavy se bude konat v sušickém kině 11. dubna v 18 hodin. „Další promítání je plánováno v Klatovech nebo v Nýrsku. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na ww.kinosusice.cz,“ uzavřel Nakládal.