„Rozhodli jsme se, že vydáme pravou raženou pamětní minci a edici uměleckých malovaných pohlednic,“ informoval Deník Rubáš.

Mince i první z malovaných pohlednic, které by se podle představ Rubáše a spol. měly stát sběratelskou záležitostí, již spatřily světlo světa. „Fotografických pohlednic je poměrně hodně, proto jsme se rozhodli vydat malované. Jsou číslované a ilustroval je Josef Protiva, s nímž spolupracuji již asi deset let, zejména při pořádání výstav, a vydali jsme spolu také úspěšnou knihu Klatovy kdysi a dnes,“ uvedl Rubáš, podle něhož mají pohlednice připomínat své předchůdkyně z doby secese. „Chceme udělat cyklus uměleckých pohlednic, v nichž se vypravíme po památkách zemí Koruny české. Chceme v tisíci číslech zmapovat všechny hrady, zámky, města a významné památky českého státu. A protože jsme Klatováci a město má jubileum, vydali jsme jako první tři pohlednice s tematikou Klatov,“ vysvětlil Rubáš. Po Novém roce přijdou na řadu Švihov, Velhartice, Sušice, Horažďovice a další, ročně by mělo vycházet zhruba pět desítek pohlednic, každá v ceně 15 korun.

Mince byly raženy v Chrastavicích na Domažlicku a symbolicky je jich 750. O jejich grafickou podobu se opět postaral Josef Protiva. Na jedné straně je panorama Klatov a stylizovaný karafiát, na druhé je královský český lev. „Málokdo si uvědomuje, že to je statut Českého království, které právně zaniklo až roku 1918 a někteří lidé by si přáli jeho obnovení,“ řekl Rubáš. Jedna mince stojí 95 korun.