Tento obrázek nabízela v neděli závodní dráha nedaleko Srbic u Klatov. To vše ovšem v měřítku 1:7.


Na programu byl 6. závod mistrovství České republiky Rally Scale – rally automobilových modelů se spalovacím motorem řízených rádiem. „Je to první závod po prázdninové pauze, tady v Srbicích je už druhý, první se jel v květnu,“ uvedl Pavel Ložek z pořádajícího RC Rally car club Klatovy.


Tyto modely, které jsou sedmkrát menší než skutečné vozy, se dokáží hnát rychlostí až padesát kilometrů za hodinu, tedy v daném měřítku podstatně rychleji než jejich předlohy (odpovídající rychlost sedmkrát větší předlohy by byla také sedmkrát vyšší, tedy 350 kilometrů za hodinu, což odpovídá rychlosti vozu formule 1).


Stejně jako závody skutečných automobilů jsou i závody modelů náročné na techniku. „Je to hodně o technické přípravě na závod, který je právě na techniku velmi náročný, jde o to, aby model vůbec závod vydržel,“ popsal Ložek podobnost skutečným automobilům.


Takováto „hračka“ se dá pořídit v ceně do třiceti tisíc korun, může stát i více než dvojnásobek, podle výbavy. „Ojetý model jsem koupil od známého za dvanáct tisíc, k tomu ještě další věci, třeba sada pneumatik, která vydrží tři závody, přijde zhruba na tisíc korun,“ spočítal Pavel Kaiseršat z Českých Budějovic a dodal: „Jezdím první rok ale docela mě to chytlo, těch peněz vůbec nelituji.“