Vrtule se roztáčí a vrtulník se pomalu zvedá ze zasněžené louky nedaleko Špičáku. Obklopuje mne bodavá sněhová mlha a cítím pořádnou zimu. Jsem na tom ale mnohem lépe, než dva muži v oranžovém, které s sebou vrtulník odnáší zavěšené na laně. Na druhou stranu – oni jsou zvyklí. Jsou to letečtí záchranáři a právě se koná jejich každoroční cvičení.

„Cvičení má za úkol prověřit standardní taktické postupy při záchranných činnostech ve složitém terénu a za extrémních povětrnostních podmínek a také záchranné postupy na lanové dráze. Důležitým cílem výcviku je ověřit součinnost mezi hasiči – leteckými záchranáři, osádkami vrtulníků, Horskou službou Šumava a obsluhou LD Sport service Špičák, která zajišťuje provoz sněhové rolby,“ informoval zástupce plzeňských leteckých záchranářů Karel Hůla.
Přestože teploty na Šumavě klesly hluboko pod nulu, nikdo si nestěžoval. „Díky mrazům můžeme testovat oblečení, které máme. Na druhou stranu je ale třeba dávat pozor na karabiny, které jsou náchylné k zamrzání,“ vysvětlil Hůla.

Kromě hasičů, mezi nimiž byl i jeden nováček, shodou okolností pocházející z Klatov, se cvičení zúčastnili i členové Horské služby Šumava. „S kolegou jsme cvičili záchranu z nepřístupného terénu, byli jsme pod Pancířem v ruinách stavení. Tam mě vrtulník vysadil, Jirka za mnou slanil a následně nás vytáhli jeřábem,“ řekl Deníku po přistání člen HS Šumava Štěpán Pospíchal.

Ještě větší pozornost než záchrana osob z terénu budil u návštěvníků Šumavy nácvik záchrany lidí z lanovky, který sledovaly desítky zvědavců.