Pouhých 275 volných pracovních míst nabízí v současné chvíli úřad práce 3570 nezaměstnaným v okrese Klatovy.

Skončily sezonní práce

„Situace rozhodně není růžová. Nezaměstnanost nám měsíc od měsíce roste. Je to tím, že většinou skončily sezonní práce, které nám každoročně zaměstnávají velké procento lidí. V tomto období většinou končí lidé v lesnictví i stavebnictví, což se určitě na míře nezaměstnanosti odráží," říká ředitelka Úřadu práce v Klatovech Dana Miškovičová.

Mezi uchazeči o zaměstnání je i pan František z Klatov, který ve svých padesáti letech skončil poprvé v evidenci na úřadu práce. Celý život pracoval v zemědělství a lesnictví, většinou na Šumavě.

„Nevím, kde seženu práci, do důchodu mám ještě daleko," řekl Deníku muž, který neumí s internetem a těžko si tímto způsobem bude hledat práci z domova. Je závislý na pomoci úřadu práce.

A není sám. Takových lidí v evidenci úřadu pravidelně přibývá. Hledání práce však pro ně může být během na dlouhé trati. Lidé ve věku vyšším než je padesát let práci hledají obtížněji, a pokud něco seženou, jde prý hlavně o náhodu a štěstí.

Na konci srpna byla na Klatovsku nezaměstnanost 7%, v září 7,2% a k poslednímu listopadu 8 %. Zda jde o konečné číslo, nedokáže v tuto chvíli nikdo říci.

Hledají pekaře

„Volná pracovní místa nejsou. Firmy dnes už ani nemají povinnost hlásit na úřady práce, že nabízí volná pracovní místa," vysvětluje ředitelka. Ta uchazečům radí, aby sami hledali, pokud mají možnost, volná pracovní místa na internetu a posílali do firem své žádosti.

Úřad práce není v současné chvíli schopný říci, o jaké profese je největší zájem. „Dříve převládali kuchaři a číšníci, velká poptávka byla po odbornících a kvalifikovaných pracovnících pro strojírenství. Dnes tu nabízíme zhruba osm volných míst na výpomoc do pekáren a pekařství v nákupních centrech, což jsou ale práce na dohodu. To je dáno hlavně předvánočním shonem. Je tu volné místo v cestovní nebo realitní kanceláři, hledá se šička, je tu pár kuchařů a číšníků a zhruba deset míst nabízí město Klatovy na pomocné práce pro zimní úklid města," popisuje situaci na trhu práce Jana Matějková z Úřadu práce v Klatovech.

Pozitivní informací však je, že podle Miškovičové není hlášeno, že by některý z výrobních podniků na okrese Klatovy měl ke konci letošního roku končit, nebo hromadně propouštět své zaměstnance.