V Železné Rudě zvítězila se ziskem pěti mandátů ve třináctičlenném zastupitelstvu Volba pro Železnorudsko v čele s Filipem Brožem. „Je to trošku nečekané, ale velmi milé a zároveň zavazující. Lidé dali najevo, že sympatizují s naším programem, s našimi lidmi a že chtějí změnu,“ zhodnotil Brož s tím, že na on sám na starostu kandidovat nebude. „Už předem jsem deklaroval, že své práce se nevzdám a jako neuvolněný starosta to dělat nelze. To by mi přišlo nezodpovědné, dělat dvě práce napůl. Musíme to ještě promyslet, jak dále, čekají nás náročná jednání,“ dodal.

ODS v čele s dosavadním starostou Michalem Šnebergrem získala mandáty pouze čtyři. „Je to nevýhra. Několik kandidátek bylo zaměřeno proti mé osobě, to je asi jediné, co k tomu říci,“ řekl Deníku Šnebergr. Své šance na pokračování ve funkci starosty komentovat nechtěl. „Nejsem uzavřen žádnému jednání, kromě několika subjektům, které šly vysloveně proti mně,“ uvedl.

Další dvě železnorudské kandidátky, ČSSD s podporou Klubu přátel Železné Rudy a SNK za obvod Železnorudska, získaly po dvou mandátech.

V Kašperských Horách obhájilo vítězství z roku SNK Nové Kašperské Hory pod vedením bývalé starostky Bohuslavy Bernardové. V roce 2014 se však domluvili zástupci zbylých dvou sdružení Kašperky pro život a SNK Pohoda a starostou se stal Petr Málek za Kašperky pro život.

V letošních volbách získalo vítězné SNK Kašperské Hory pět mandátů, Kašperky pro život čtyři mandáty a SNK Pohoda tři mandáty. K nim přibylo sdružení Nezávislí, které získalo rovněž tři mandáty, vítěznou kandidátku tak čekají složitá vyjednávání. „Když budu mluvit pouze za sebe, čekala jsem více. Už proto, že jsem viděla, že lidé nejsou zcela spokojeni. Za sebe jsem velmi ráda, že jsem vítězství obhájila, uvidíme, co bude do budoucna,“ zhodnotila výsledek Bernardová s tím, že coby lídr kandidátky počítá s kandidaturou na starostku. „Jak to dopadne, těžko předjímat, uvidí se podle dalších jednání,“ dodala.

Na starostu hodlá kandidovat i Málek. „Kandidovala čtyři sdružení a výsledky jsou velmi těsné. Nyní nás čekají jednání se všemi sdruženími, jaké je jejich představa o složení rady a o dalším směřování města. O funkci starosty usilovat budu, budeme se snažit domluvit, ale nyní jde hlavně o další směřování města, jestli se dokážeme na nějakých prioritách shodnout a pracovat nebo jestli budeme „válčit“. Bude to o patnácti lidech, jak se dokáží domluvit,“ předeslal Málek.
Jednání čekají i Dešenice a Velhartice. V Dešenicích skončilo sdružení 2018 v čele se starostkou Lenkou Sýkorovou poslední. To ale i v roce 2014, kdy společně s dalším sdružením zastupitelé přehlasovali vítěznou KSČM. V případě podobné dohody letos, by se vedení městysu změnit nemuselo.

Ve Velharticích zvítězila KDU-ČSL vedená místostarostou Janem Löffelmannem s pěti mandáty, sdružení starosty Pavla Prosra získalo mandáty čtyři.