V Klatovech i v Sušici ODS obhájila vítězství, v Klatovech dokonce získal o dva mandáty více než v roce 2014 s deseti křesly v zastupitelstvu překonala rekord devíti mandátů z roku 2002. „Pochopitelně z výsledku máme radost, potěšil nás. Každé takové vítězství není pouze o momentální radosti, ale je zároveň obrovským povzbuzením k další práci pro město. A jsem vděčný, že Klatované naši dlouhodobou a systematickou činnost pro město. Nikdy jsme neslibovali nereálné věci, snažíme se postupně pracovat na veřejných prostorech, komunikacích i parcích. Ale také, což považuji za velice důležité, město má nějaké věkové složení, a nelze se tedy zaměřit pouze na mladé rodiny, mladé lidi, nebo naopak pouze na seniory. Ve městě musejí žít pospolu za nějakých přijatelných podmínek všechny generace,“ okomentoval výsledky voleb starosta Klatov a lídr ODS Rudolf Salvetr. Spokojený byl i lídr sušické ODS a starosta Sušice Petr Mottl. „Volební výsledek mě samozřejmě potěšil, volby jsou jakýmsi vysvědčením za práci, kterou starosta v uplynulých čtyřech letech odváděl. Takže jsem rád, že to vysvědčení pro mě nedopadlo špatně. A nejen samozřejmě pro mě, ale vůbec pro sušickou ODS,“ řekl Deníku.

ČSSD naopak mandáty ztrácela. V Klatovech i v Sušici přišla o tři ze čtyř, v Horažďovicích a v Železné Rudě o dva ze čtyř. „Výsledky voleb celkem odrážejí pokles popularity ČSSD na republikové úrovni. Samozřejmě tomu vůbec neprospěl náš vstup do vlády, který nám hodně vyčítali i voliči, se kterými jsme mluvili. Navíc ohledně některých prohlášení našich čelních představitelů v Praze si myslím, že nebyla příliš šťastná. Takže ztráty tam jsou a jsou velké a bude určitě trvat nějakou dobu, než se jako strana trochu vzpamatujeme,“ zhodnotil výsledek ČSSD na Klatovsku předseda okresní organizace Igor Jakubčík, kterého naopak potěšil výsledek obou kandidátů ČSSD do Senátu v Plzeňském kraji, kdy do druhého kola postoupila Milada Emmerová v Plzni i Jan Látka na Domažlicku a Klatovsku. „Vítězům voleb bych chtěl poblahopřát, ať jsou z jakékoliv strany. Chtěl bych také poděkovat našim voličům, kteří nám dali své hlasy, a rovněž našim kandidátům, že šli se svou kůží na trh,“ uzavřel Jakubčík.

Druhou nejúspěšnější kandidátkou v Klatovech byli se ziskem pěti mandátů Nestraníci v čele se současným místostarostou Martinem Křížem. „Jsem rád, že se nám podařilo získat ve volbách druhé místo z deseti kandidujících stran. Nabídli jsme kvalitní program a na naší kandidátce lidi, kteří jsou v Klatovech aktivní a své město mají opravdu rádi. Nyní se pustíme do práce a budeme se snažit důvěru voličů nezklamat,“ uvedl Kříž.

ANO 2011 skončilo v Klatovech třetí a se čtyřmi mandáty si o dva polepšilo. „Ne že bych se čtyřmi mandáty počítal, ale myslel jsem si, že bychom jich dosáhnou mohli, takže jsem samozřejmě spokojen a všem klatovským voličům chci poděkovat,“ zhodnotil lídr ANO v Klatovech Pavel Strolený. „Myslím, že se ve výsledku voleb zhodnotila práce, kterou jsme odváděli coby dva zastupitelé ANO v současném zastupitelstvu s Romanem Kollrosem. Bylo to i o tom, že Klatovy jako vyloženě pravicové město se rozhodlo, že podpoří pravici. Přestože se celostátně jako ANO profilujeme možná trochu doleva, tak v Klatovech to neplatí. Obecně je to v komunálních volbách spíše o lidech, kteří kandidují, není to úplně o tom, jaká spojenectví existují v politice na republikové úrovni,“ rozebral více volební výsledek hnutí.

Tři mandáty, o jeden méně než v roce 2014, získalo Sdružení pro Klatovy pod vedením Jiřího Štancla. „Pro nás je to standardní výsledek, jsem spokojen,“ uvedl Štancl, který je s přestávkou v období 2002 – 2006 klatovským zastupitelem od roku 1990.

Jeden mandát ztratila v Klatovech i KSČM, v novém zastupitelstvu bude mít pouze dva zástupce. „Vzhledem k deseti kandidujícím stranám, se hlasy roztříštily. Ovšem takový výsledek jsme očekávali, navazuje to na fungování KSČM ve vztahu k vládě, protože to vnímají lidé nejvíce. Vnímají také negativně některé kroky vedení soudruha Filipa, což je víceméně vidět i ve výsledcích z Prahy, ovšem projevuje se to i tady. My jako klatovské zastupitelstvo spolupracujeme úspěšně a bez konfliktů. Vážím si toho že současný a znovuzvolený starosta komunikuje skutečně na věcné úrovni bez nějakých stranických třenic. V tomto věřím, že spolupráce bude pokračovat. Nicméně do budoucna uvidíme, jak noví zastupitelé naskočí na tu naši vlnu spolupráce, aby to bylo ve prospěch města a občanů,“ shrnul lídr kandidátky KSČM a jeden ze dvou úspěšných kandidátů Jaroslav Rehák.