Zhruba dva miliony korun stály v loňském roce obnovy cenných omítek východní a severní fasády severního paláce vodního hradu ve Švihově.

„Restaurování omítek bylo v loňském roce na tomto paláci z větší části dokončeno. Restaurování se provádělo konzervační metodou, kdy se musely stabilizovat odlupující se omítky. Některá místa byla doplněna a nechybělo ani nové přespárování a fixace celku několika desítkami nástřiků vápennou vodou. Zároveň se opravily okenní a dveřní otvory, venkovní schodiště a další,“ vysvětluje postup prací kastelán Lukáš Bojčuk.

Restaurování severního paláce navázalo na již v roce 2008 započatou obnovu omítek hradní kaple.

„V záchraně omítek, které jsou považovány za naprosto jedinečnou stavební památku, hodláme pokračovat i letos. Na přelomu roku 2009/2010 vznikl projekt na obnovu omítek jižního paláce – východní a jižní strany,“ pokračuje kastelán.

Letos v lednu budou na švihovském hradě dokončeny také úpravy provozního zázemí pro zaměstnance. Chystají se krátké vodovodní a kanalizační přípojky a s tím související úpravy. Dojde také k drobným opravám na veřejných toaletách. Dokončena bude také kancelář správy hradu.

„Stále se pracuje také na projektu přestavby hradní stodoly na návštěvnické centrum. Rok tato myšlenka spala, ale nyní jsme ve fázi dokončeného investičního záměru. Součástí centra, o kterém uvažujeme, by měly být toalety, úschovna, kavárna, prostor pro děti ale i zázemí pro pořádání kulturních akcí, ale také pro privátní akce, především dostatečné zázemí pro catering, prostory pro konání rautů a podobně. Uvažuje se také o malé galerii, bezbarierovém přístupu do centra a pokračování oprav omítek na špýcharu,“ doplnila informace zástupkyně kastelána Lucie Stoklásková.