Ani napodruhé se nesešla Rada Národního parku Šumava (Rada), která měla rozhodnout o návštěvním řádu šumavského parku, jenž má zásadní dopad na turisty, cyklisty i vodáky na chráněném území. Na počátku února ignorovali jednání starostové šumavských obcí, tento pátek nestáli o shodu podle dostupných informací naopak někteří členové Vědecké sekce Rady. Zástupci obcí se přesto sešli s ředitelem NP Šumava Františkem Krejčím a údajně našli společně cestu, jak přijmout návštěvní řád a neublížit přitom vodákům.

Právě splouvání Vltavy v úseku Soumarský Most – Pěkná je totiž důvodem sporu starostů a ochranářů. Přestože bylo původně dohodnuto, že letošní podmínky pro splouvání budou téměř totožné s podmínkami roku 2009, přišla před jednáním Rady Správa parku s novými podmínkami. Mimo jiné stanovovaly o jedenáct centimetrů vyšší limit minimální hladiny pro splouvání, a to na 61 cm, a v období od 16. června do 15. srpna povolovaly při tomto denním limitu splouvání pro pouhých 28 registrovaných lodí denně. „S tím nemůžeme souhlasit,“ prohlásil předseda svazu šumavských obcí Jiří Hůlka. „To, co nám Správa navrhla, je nehoráznost,“ doplnila starostka Stožce Zdeňka Lelková.

Po měsíci přestřelek a vyjednávání měla Rada znovu zasedat v pátek, ale ani tentokrát se nesešla. NP Šumava to oficiálně vysvětluje tím, že není k dispozici důležitý posudek ke splouvání, podle starostů je však na vině část vědecké sekce, která je proti mírnějším podmínkám splouvání a chce nechat rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Podle starostů by ale přesto mohlo dojít vedení parku s obcemi k dohodě. „I přes zrušené jednání Rady našly obce po dohodě s ředitelem národního parku Krejčím společnou cestu k přijetí návštěvního řádu, který zabezpečí zpřístupnění území národního parku pěším turistům, cyklistům i vodákům,“ uvedl Hůlka, podle něhož je teď na řadě vedení NPŠ, které by si mělo udělat pořádek ve svých řadách a pomoci zajistit, aby návštěvní řád od 1. května platil.

„Předkládané nejnovější podmínky pro splouvání jsou téměř totožné s podmínkami roku 2009. Dokonce budou vodáci moci v květnu pádlovat do Pěkné až do 20 místo do 18 hodin. Aby však Správa NP Šumava neztratila tvář přísného ochránce přírody, místo původních 100 lodí povolených denně při stavu vody 50 – 61 cm v roce 2009, bude letos moci splouvat řeku 81 lodí při stavu 50 – 55 cm a 108 lodí při stavu 55 – 61 cm,“ uvedl konkrétní čísla bývalý předseda svazu šumavských obcí František Nykles.