Například na Teplé Vltavě v Národním parku Šumava (NPŠ) platí od tohoto týdne v úseku Soumarský most – Pěkná zákaz splouvání, protože je málo vody. Její hladina v měřící stanici Soumarský most klesla pod stanovený minimální limit 50 centimetrů. Ve středu to řekl hydrolog Tomáš Vlasák. NPŠ tak vrací peníze za zaplacené registrace ke splutí řeky. Vody je pro vodáky málo i v dalších řekách v jihozápadních Čechách. Její teplota je nadstandardní.

Ještě v první polovině srpna byl v řekách vody dostatek. „Pod limit padesáti centimetrů, kdy na Teplou Vltavu nesmí vyrazit žádná loď, se hladina dostala od května do července jen pětkrát,“ informoval Deník mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek, podle něhož ale registrovali ve zmíněných měsících menší zájem vodáků než vloni, což podle něj zapříčinilo špatné počasí.

Teď se konečně milovníci vodní turistiky dočkali slunečných dnů, ovšem stopku jim vystavila regulace, která je podle NPŠ nutná kvůli ochraně vzácných živočichů. V případě nedostatku vody jim totiž podle ochránců přírody ničí dna lodí a pádla jejich životní podmínky.

Podle Vlasáka je pro vodáky na jihu Čech ideální pouze splavnost Vltavy pod Lipnem v úseku Vyšší Brod - České Budějovice. Z přehrady totiž vypouštějí deset metrů krychlových vody za sekundu, přičemž minimum je šest. „Lužnice je ale na hranici sjízdnosti po celém toku, nejhorší situace pro vodáky je asi na spodním úseku mezi Táborem a Bechyní, kde je třeba více vody, aby se dala bezproblémově sjíždět. Otava je sjízdná ze Sušice, stavy jsou tam mírně nad vodáckým minimem. Optimální pro vodáky není ani situace na Úhlavě, její horní úsek je podle serveru raft.cz nesjízdný.

Co je pro vodáky ale příjemné, jsou teploty vody, ty dosahují na dolních úsecích přes den až 23 stupňů Celsia.