Většina turistů přiznala, že se vody z potoka na Šumavě napije. „Pokud není v dosahu jiný zdroj, klidně naplním lahev z potůčku,“ řekl Deníku cyklista Luboš Petr z Plzně, „přistižený“ při nabírání vody z potoka v serpentinách nad Javornou, a dodal: „Samozřejmě musí být čistý. Žádný průjem jsem zatím neměl, asi jsem odolný.“
Právě průjem, a to i tak závažný, že oslabeného člověka může až ohrozit na životě, je nejpravděpodobnější zdravotní komplikací z potoční vody. „Voda v potoce nebo stojatá voda ve studánce obsahuje hnilobné bakterie, vzniklé rozkladem listí, jehličí nebo mrtvých živočichů. Takovou vodu je nutné desinfikovat buď převařením, nebo pomocí desinfekčních tablet, které jsou dnes běžně k dostání,“ řekl Deníku Svatopluk Krýsl z klatovského pracoviště Krajské hygienické stanice.
Bezpečnější by měly být tekoucí prameny svedené do trubky nebo korýtka s označením Pitná voda, byť nepodepsaným. „Osobně se z takového pramene klidně napiji, i když OHS žádný takový zdroj na Šumavě v současné době nekontroluje, takže oficiálně to doporučit nemohu. Tekoucí voda také obsahuje více kyslíku, a tím je i chutnější,“ řekl Krýsl, podle kterého je šumavská voda velmi měkká a obsahuje málo dusičnanů.
Pramenů, upravených jako pítko, je na Šumavě mnoho. U jednoho z nich, vedle památníku padlých amerických vojáků na Zhůří, řekl Deníku cyklista Alexandr Pekař ze Zlína: „Z pramene si lahev plním běžně, nemyslím si, že by to bylo velké riziko. Z potoka raději ne. Můj kamarád to udělal minulý rok a pak jsme našli kousek proti proudu přímo ve vodě uhynulou srnu.“