Sobotních oslav v Kyšicích se kromě vzácné americké návštěvy zúčastnil i poslední žijící příslušník kombinovaného oddílu a čestný občan Kyšic Václav Straka. „Vážím si toho, že po 65 letech je ještě komu poděkovat,“ říká starostka Jana Hradská a pokračuje: „Všichni žijící váleční veteráni si zaslouží naši úctu a poděkování.“

V rámci programu kyšických oslav vystoupila i tehdejší tlumočnice generála Pattona Hana Gerzanicová a přednesla tematickou báseň v češtině i angličtině. O kulturní část se dále postaraly děti z místní mateřské školy.

Společnými hosty, které si pozvaly Kyšice i Blovice, byli poslanec Jiří Pospíšil a major Armády České republiky Marek Anderle. V Blovicích měli oba krátké proslovy a položili k novému památníku kytice. „Oslavy na mě dost působí, protože v nich byl zainteresovaný i můj dědeček,“ řekl Pospíšil a dával davu místních lidí chování Američanů při osvobozování za vzor.

Jak se blovickým nová pamětní deska zamlouvá? „Líbí se mi. Je pěkné, že jsou tam jména obětí z první i druhé světové války i blovických Židů, kteří byli usmrceni. Některé z nich jsem osobně znal,“ vzpomíná František Říkovský.