Podpora místních, podpora šumavských obyvatel – podle Jana Stráského jedno z nejpříjemnějších zjištění jeho jednoročního působení v čele Národního parku Šumava. „Jsem přesvědčený i o tom, že se změnil názor široké veřejnosti. Lidé pochopili, že Šumava má být zelená a že se má bojovat s kůrovcem,“ říká v rozhovoru pro Klatovský Deník Jan Stráský.

Minulý týden uplynul rok od chvíle, kdy jste byl ministrem Chalupou jmenován do funkce ředitele Národního parku Šumava. Od té chvíle se musíte vyrovnávat v podstatě denně s tvrdou kritikou, zejména ze strany ekologů. Nelitujete, že jste funkci vzal?

Nelituji, a z důvodů, které naznačujete, ani litovat nebudu.

Jak je těžké se vyrovnat s tím, že ať uděláte cokoli, stejně to určitá skupina lidí zkritizuje a vás označí za škůdce Šumavy a člověka, který jen nahrává developerům?

Je to asi stejně těžké, jako když určitá skupina lidí horuje za suchou Šumavu a stále větší skupina jiných lidí volá po zelené Šumavě. My jsme každopádně přesvědčeni, že při likvidaci kůrovce představujeme veřejný zájem. Velmi příjemná byla také obrovská podpora místních šumavských obyvatel. Jsem přesvědčený o tom, že se změnil i názor široké veřejnosti. Lidé pochopili, že Šumava má být zelená a že se má bojovat s kůrovcem. Což byl jeden z největších úspěchů, i když si ho nemůžu osobně přivlastňovat.

Když jste nastoupil do funkce, měl jste čtyři hlavní úkoly – za prvé přijmout opatření, aby se zabránilo šíření kůrovce, za druhé zajistit vytvoření nového návštěvního řádu, za třetí uklidnit situaci v parku a za čtvrté podílet se na přípravě zákona o národním parku. Když byste si měl po roce splnění těchto úkolů oznámkovat jako ve škole, jaké byste si dal známky? A proč?

Omezím-li se na uvedené čtyři úkoly z roku 2011, nárokoval bych si pro sebe a pro své spolupracovníky dvojku. Úbytek zelených stromů na Šumavě (tedy součet těch, které jsme se rozhodli pokácet, a těch, které nám zároveň v tomto roce uschly) jsme v roce 2011 snížili proti roku 2010 o třetinu. Vím, že jsou odborníci, kteří si myslí, že tento úbytek mohl být větší. Takže asi na dvojku. Návštěvní řád na rok 2011 jsme schválili jednomyslně měsíc po mém nástupu; to by bylo na jedničku, kdybychom zároveň v této době neměli potíže při projednávání návštěvního řádu na rok 2012. Návrh zákona je na stole a známkování ho teprve čeká. V parku je teď klid, ale není jisté, že bude za pár měsíců. Lepší než dvojku bych si tedy nenárokoval.

Myslíte si, že se na Šumavě podaří někdy docílit toho, aby park, obce, ekologové, vědci, turisté i další táhli za jeden provaz a společně se snažili o co nejlepší výsledek pro přírodu, obyvatele Šumavy i návštěvníky? Pokud ano, kdy?

To je ještě určitě daleko a na věštění zatím nemám čas.

Zastavme se ještě u parku. Jaký bude další osud Správy NP a CHKOŠ? Dá se očekávat další propouštění zaměstnanců? A jaká bude „politika“ vedení? Zůstane stejná?

Redukce kůrovcové kalamity je nákladná věc. Nejlépe je to vidět na napadených stromech oloupaných nastojato. Každé takové dílo stojí asi sedmkrát víc než klasické pokácení. Redukce probíhá ve ztížených ekonomických podmínkách za stále se snižující finanční podpory zřizovatele. O definitivním rozpočtu na rok 2012 se teprve jedná.

Vaši kritici tvrdí, že umožníte na Šumavu vstup developerům, že tu budou vyrůstat zakázané stavby. Můžete zaručit, že se nic takového nestane?

„Vstup developerů“ se stal skoro nadávkou, jakoby se bez nich mohl zajistit rozvoj Šumavy. Za rok působení se nevyskytl případ nové „zakázané“ stavby. Budu usilovat, aby to tak bylo i nadále.

Po nástupu do funkce jste řekl, že počítáte s tím, že v ní budete rok až rok a půl, přičemž nejdelší bude příprava zákona o národním parku. Ten už je hotový. Hodláte proto nejpozději v létě z funkce odejít, nebo jste změnil názor a nebudete odcházet od rozdělané práce?

Termín rok až rok a půl padl z úst ministra na tiskové konferenci při mém jmenování do funkce. Já jsem připraven odejít z funkce kdykoliv, poněvadž v situaci NP Šumava to bude odchod od rozdělané práce i za několik let. Zatím jsme si však neudělali s panem ministrem čas o této termínové záležitosti jednat.

Našel jste si v nabitém roce čas i na vaši oblíbenou turistiku?

Dva tisíce kilometrů jsem udělal, ale dalo mi to velkou práci. Ale času je málo. Dál pracuji jako předseda Klubu českých turistů. Tomu jsem se věnoval tento víkend. Dále jsem předseda jednoho odboru Klubu českých turistů, tomu se zase budu věnovat příští víkend, kdy budu na běžkách běhat po Šumavě. Poprvé v životě jsem ale loni neměl dovolenou. Tu jsem měl vždycky i za komunistů i v době, kdy jsem byl členem vlády, které předsedal Václav Klaus. Pokaždé jsem si ji vybojoval, ale vloni to opravdu nešlo.