KIPR. Pod tímto názvem se skrývá nový způsob jak zlepšit život lidí v tzv. specifických oblastech. Vymyslela a odsouhlasila ho česká vláda a testovat se bude na Šumavě. Vedení tamního národního parku i zástupci obcí tento vánoční dárek vítají.
Zlepšení životních podmínek obyvatel, šetrný rozvoj území i ochrana přírody a krajiny – to je hlavní cíl Krajinných integrovaných plánů rozvoje (KIPR), jejichž základní parametry tento týden na návrh ministrů životního prostředí a místního rozvoje schválila vláda. Plán na rozvoj krajinného integrovaného plánování se týká všech takzvaných specifických oblastí, ministři ale rozhodli, že pilotní ověřovací projekt se uskuteční v oblasti Šumavy.
„Jde o významný krok, který pomůže řešit problematiku regionálního rozvoje komplexně a především pomůže zlepšit kvalitu života místních lidí. Je důležitý i pro ochranu vzácné přírody, tu totiž nelze zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. Na příkladu Šumavy chceme ukázat, že dlouhodobého udržitelného rozvoje lze dosáhnout i v tak komplikovaném a specifickém regionu. Současně obce v národním parku podporujeme i jinými způsoby,“ konstatoval ministr životního prostředí Jan Dusík.
Komplexní přístup k území umožní v mikroregionech čerpat dotace na projekty kombinací několika operačních programů. Projekty, které budou součástí KIPR, budou bodově bonifikovány (10 %) v operačních programech. „Zavedením integrovaných plánů zároveň dojde k větší koordinaci při čerpání evropských i národních prostředků a k dosažení vyššího účinku vynaložených peněz,“ uvedla Petra Roubíčková z ministerstva životního prostředí.
Pro jsou obce i park
„Včerejší jednání vlády symbolicky završilo dvouletou společnou přípravu ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, Správy NP a CHKO Šumava a zástupců obcí Šumavy při hledání způsobů zvýhodnění šumavských žadatelů evropských fondů. Společně se nám podařila průkopnická věc, která bude znamenat větší přísun peněz do šumavského regionu,“ pochvaloval si ředitel NP a CHKO Šumava František Krejčí.
KIPR přivítal i předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka. „Na plánu jsme spolupracovali s národním parkem a snažili jsme se do něj zakomponovat všechny nejdůležitější investiční potřeby do infrastruktury a řešení problémů, které jsou pro tento region specifické, např. otázku nezaměstnanosti,“ řekl Deníku Hůlka, který ale upozornil, že KIPR je jen jednou ze součástí plánovaného rozvoje regionu, a nemůže tedy řešit všechny problémy.