Nakažených koronavirem v Plzeňském krajiv současnosti rapidně nepřibývá. Epidemiologové však počítají s tím, že nárůst může nastat po Novém roce, protože se lidé budou přes svátky navštěvovat.

Podle ředitele krajské hygienické stanice (KHS) Michala Bartoše přibylo za středu na čtyři stovky nakažených. „Výrazný nárůst nepozorujeme, za což jsem velice rád. Sem tam se objeví nějaký výkyv, ale obecně počty infikovaných skokově nenarůstají. Uvidíme ale, jak se bude situace dále vyvíjet,“ uvedl ředitel.

VÁNOCE A TESTY

Nárůst může nastat po Novém roce nebo v souvislosti s plošným testováním pomocí antigenních testů, které začalo ve středu 16. prosince. „Přesná data k tomu ale zatím ještě nemáme,“ řekl Bartoš.

Personální problémy má však nyní kvůli nákaze koronavirem Sušická nemocnice. „Velká část zaměstnanců je pozitivní. Virus kosí jednoho zaměstnance za druhým. Nyní jde o minimálně 25 lidí,“ řekl jednatel nemocnice Jiří Vlček, který rovněž onemocnění covid--19 prodělal.

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Hejtmanka: Už první vlna ukázala, že kraj se musí spoléhat především na sebe

Na tamním chirurgickém oddělení leží 15 pozitivních pacientů a další čtyři na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných.

Současná covidová situace bude mít také vliv na to, kdy bude moci být chirurgie znovu otevřena. Ta je v současné době využívána právě pro pacienty s koronavirem. „Pokud nepřekonáme koronavirovou krizi, tak chirurgii znovu nezprovozníme. Musíme utlumit covid, zatím to ale vypadá spíše opačně,“ dodal jednatel.

STANDARDNÍ POSTUP

V případě nakažených v sušickém zařízení hygienici postupují standardně jako u jiných případů. „Infikovaní se izolují a vytrasují se jejich kontakty. V Sušické nemocnici je to palčivé téma a jsme teď v nelehké situaci,“ dodal Bartoš.